ΑΕΚ – Περιστέρι 66-67: Ο Γκρέι «σκότωσε» την Ένωση

Σε ένα… άχαρο ματς που πραγματοποιήθηκε μπροστά σε μόλις 200 άτομα το Περιστέρι επικράτησε της απογοητευμένης ΑΕΚ με 67-66. Έτσι η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έκανε το 1-0 στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League. Μεγάλο τρίποντο από τον Στίβεν Γκρέι στα 6 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Οι «κιτρινόμαυροι» με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο...

Οι «κιτρινόμαυροι» με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο σε όλο το υπόλοιπο ήταν κατώτεροι από τον αντίπαλό τους, ενώ τους στοίχισε και το γεγονός ότι δεν είχαν στη διάθεσή τους τους Σαντ-Ρος και Λαρεντζάκη. Παράλληλα ο Λούκα Μπάνκι δεν χρησιμοποίησε ούτε δευτερόλεπτο τον Βινς Χα΄τνερ που έμεινε στον πάγκο.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για το δεύτερο ματς την Τρίτη (11/6, 19:00).

«Φουριόζα» η ΑΕΚ

Στα πρώτα 12 λεπτά του ματς η ΑΕΚ εκμεταλλεύθηκε την τραγική αστοχία των φιλοξενούμενων (μόλις 2/11 σουτ στο α’ δεκάλεπτο) και με λύσεις από τους Γιαννόπουλο, Ξανθόπουλο και Σάκοτα, ξέφυγε με 23-7. Η εξέλιξη αυτή έκανε έξαλλο τον Αργύρη Πεδουλάκη που το έψαλε και όπως φάνηκε υπήρξε αποτέλεσμα.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πιο ορθολογικά, πέρασαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι στους Μπέντιλ και Σκορδίλη και κατάφεραν στην δεύτερη περίοδο να πετύχουν 28 πόντους! Ετσι το 32-20 υπέρ των γηπεδούχων, ψαλιδίστηκε στην ανάπαυλα στους +4 (39-35).

Ανατροπή δεδομένων και «βόμβα» Γκρέι

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Περιστέρι έπαιξε πολύ καλή άμυνα (δέχθηκε μόλις 11π.), έτρεξε στον αιφνιδιασμό και γενικότερα βρήκε λύσεις από διάφορους παίκτες. Ετσι προσπέρασε με 43-48 και 45-52, με το σκορ ύστερα από τρία δεκάλεπτα να διαμορφώνεται στο +2 για την ομάδα του Πεδουλάκη.

Ηταν δεδομένο πλέον ότι το ματς θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Το Περιστέρι είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της τελευταίας περιόδου και με ηγέτη τον Σκορδίλη προηγήθηκε με 59-64. Ένα τρίποντο του Γιορκ στον αιφνιδιασμό έκανε το 64-64 για την ΑΕΚ, ενώ με βολές του Σάκοτα η Ενωση προσπέρασε με ένα καλάθι (66-64) στα 24,9’’!

Ο Γκρέι με «τρίποντη» βόμβα στα 6’’ έβαλε μπροστά το Περιστέρι με βραχεία κεφαλή (66-67), ενώ στην τελευταία επίθεση της ΑΕΚ μετά το τάιμ άουτ, ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο…

Μπέντιλ. Σκορδίλης και Γκρέι οι καλύτεροι για τους φιλοξενούμενους, προσπάθησαν για τους γηπεδούχους Σάκοτα και Τζέιμς.

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 39-35, 50-52, 66-67

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιορκ 10, Τζέιμς 13, Ξανθόπουλος 7, Σάκοτα 12, Τσαλμπούρης 4, Μωραΐτης 7, Θίοντορ, Ρογκαβόπουλος 1, Γιαννόπουλος 10, Εμπάκουε 2

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Φλέμινγκς 3, Σμιθ, Σκορδίλης 15, Μούρτος, Αγραβάνης 3, Ντάνιελ 2, Καράμπελας 2, Βασιλόπουλος 7, Κάλαχαν 10, Γκρέι 13, Μπεντίλ 12

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Περιστέρι 66-67: Ο Γκρέι «σκότωσε» την Ένωση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.