ΑΕΚ- Περιστέρι 90-91 (παρ.): Δια χειρός Σκούτσι Σμιθ (vid)

ΑΕΚ- Περιστέρι: Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα το Περιστέρι με μεγάλο καλάθι του Σκούτσι Σμιθ στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης πήρε τη νίκη στο ΟΑΚΑ με 91-90 επί της ΑΕΚ για την τέταρτη αγωνιστική της Basket League. Τρίτη ήττα για την ΑΕΚ. Ντέρμπι με τα όλα του ήταν η αναμέτρηση στο Κλειστό των Ολυμπιακών...

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν η αναμέτρηση στο Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων με την ΑΕΚ να γνωρίζει την τρίτη της ήττα σε τέσσερις αγωνιστικές και το Περιστέρι να συνεχίζει τις υψηλές του πτήσεις. Παράταση, αποβολή προπονητή, buzzer beater και ήρωες της τελευταίας στιγμής.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου με επική ανατροπή στο έξτρα πεντάλεπτο κατάφερε να πετύχει αυτή τη σπουδαία νίκη.

Από τα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Η ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο πάτησε το πόδι στο γκάζι και κατάφερε να δημιουργήσει μια μικρή διαφορά εννέα πόντων, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι 39-30 για την Ένωση.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στο τρίτο δεκάλεπτο δέχθηκε 30 πόντους από του Περιστέρι (όσους είχε δεχθεί σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο) και οι “πρίγκιπες της Δυτικής όχθης” έκαναν την αντεπίθεση τους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού. Ένα λεπτό πριν από τη λήξη του αγώνα ο Στίβεν Γκρέι ευστόχησε σε τρίποντο και διαμόρφωσε το 79-79.

Και οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι, αλλά αμφότερες έκαναν λάθος επιλογές στην επίθεση και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ΑΕΚ έκανε ένα γρήγορο 5-0 και το Περιστέρι δεν μπορούσε να συνδεθεί εύκολα με το καλάθι.

Η ομάδα του Ζούρου έτρεξε το δικό της σερί και μάλιστα μετά την αποβολή του Ηλία Παπαθεοδώρου πέρασε μπροστά στο σκορ (84-86).

Ο Κιθ Λάνγκφορντ έδωσε ανάσες στην ΑΕΚ, αλλά ο Γούιλ Χάτσερ με ένα μεγάλο τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσια 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης (89-89).

Ο Λάνγκφορντ κέρδισε φάουλ και από την γραμμή των ελευθέρων βολών ευστόχησε στην μια και διαμόρφωσε το 90-89.

Στο ρολόι έμεναν έξι δευτερόλεπτα και ο Σκούτσι Σμιθ με λέι απ ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στο Περιστέρι και υποχρέωσε την ομάδα του Παπαθεοδώρου στην ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-30, 62-60, 79-79 (κ.α.), 90-91
ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 10 (2/5 τρίποντα), Γκίκας 8 (2), Κακλαμανάκης 3, Λάνγκφορντ 21 (5/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαντ Ρος 6 (1/6 τρίποντα), Μαυροειδής 2, Τολιόπουλος 3 (1), Γιαννόπουλος 8 (1), Ματσιούλις 6 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέι 18 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σλότερ 5

Περιστέρι (Ζούρος): Ξανθόπουλος 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 26 (7/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Μπλέικ (0/3 σουτ), Μόρισον 10 (6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 5, Σκορδίλης (0/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάτσερ 20 (1/4 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Αγραβάνης 5 (1), Σμιθ 5, Κίνγκσλεϊ 12 (12 ριμπάουντ)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ- Περιστέρι 90-91 (παρ.): Δια χειρός Σκούτσι Σμιθ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.