ΑΕΚ- Περιστέρι 91-59: Σοβαρή και σαρωτική

Παρά την απουσία του Κιθ Λάνγκφορντ η ΑΕΚ παρουσιάστηκε σοβαρή και αποφασιστική και νίκησε πολύ εύκολα το Περιστέρι (91-59).

Παρά την απουσία του Κιθ Λάνγκφορντ η ΑΕΚ παρουσιάστηκε σοβαρή και αποφασιστική και νίκησε πολύ εύκολα το Περιστέρι (91-59). Εξαιρετικό ντεμπούτο από τον Ντάριλ Μέικον, αναχρονιστικό μπάσκετ από τους φιλοξενούμενους που βλέπουν την τετράδα να απομακρύνεται.

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και με σοβαρή παρουσία αμυντικά κι επιθετικά άφησε πίσω της το Περιστέρι. Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, η ομάδα του Παπαθεοδώρου έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ. Πολύ κακή η ομάδα του Πεδουλάκη που εξακολουθεί να μην παρουσιάζει έστω κι ένα μικρό σημάδι βελτίωσης.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Η ΑΕΚ είχε μια εξαιρετική δεύτερη περίοδο στη διάρκεια της οποίας κατάφερε να χτίσει μια διαφορά. Μετά από ένα μάλλον ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (19-17 για τους γηπεδούχους) η ΑΕΚ έκανε ένα πρώτο σερί 9-0 (με 7 πόντους του νεοφερμένου Μέικον) και ξέφυγε 30-21.

Στο 17’ το σκορ ήταν 37-26 ενώ με σερί 7-0 έκλεισε το πρώτο μέρος στο +16 (σκορ 44-28). Με τον Ματσιούλις να είναι αλάνθαστος (11 πόντοι με 4/4 σουτ) και τους Μορέιρα, Μέικον, Χρυσικόπουλο ιδιαίτερα παραγωγικούς η «Ένωση» έπαιζε καλό μπάσκετ και είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Το Περιστέρι είχε πάλι την ίδια λογική με αργό tempo και παιχνίδι 5 εναντίον 5 αλλά δε μπορούσε να ακολουθήσει την ΑΕΚ στην άμυνα. Οι Τζόουνς- Πέτεγουεϊ και ΜακΛιν είχαν πετύχει τους 23 από τους 28 πόντους της ομάδας. Στο 23’ η ΑΕΚ έφτασε για πρώτη φορά στο +20 (σκορ 48-28) και στο 28’ στο +24 (σκορ 65-41) με τον Ντάριλ Μέικον να εντυπωσιάζει στο ντεμπούτο του. Η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς, έφτασε στο +30 (σκορ 77-47) στο 32’

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Η ΑΕΚ είχε 21 ασίστ για μόλις 7 λάθη, μια εξαιρετική επίδοση

Ο MVP: Ο Ντάριλ Μέικον από τον πρώτο του αγώνα έδειξε ότι μπορεί να αλλάξει σημαντικά την εικόνα της ομάδας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 44-28, 67-42, 91-59

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 15, Μέικον 18, Ματσιούλις 13, Μωραϊτης 4, Μόουζες 6, Γιάνκοβιτς 8, Κατσίβελης 3, Χρυσικόπουλος 11, Ζήσης 4, Ρογκαβόπουλος 9, Σλότερ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Πέτεγουεϊ 10, Καράμπελας 2, ΜακΛιν 12, Τζόουνς 12, Κρόκετ 2, Γούνταρντ 11, Μπουρούσης 5, Βασιλόπουλος 3, Γκουτιέρεζ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ- Περιστέρι 91-59: Σοβαρή και σαρωτική», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.