ΑΕΚ- Προμηθέας 75-82: Brothers in arms

Με κορυφαίους τα αδέρφια Γκραντ, Τζέριαν και Τζεράι, ο Προμηθέας πήρε μεγάλη νίκη (75-82) στο ΟΑΚΑ επί της ελλιπούς ΑΕΚ.

Με κορυφαίους τα αδέρφια Γκραντ, Τζέριαν και Τζεράι, ο Προμηθέας πήρε μεγάλη νίκη (75-82) στο ΟΑΚΑ επί της ελλιπούς ΑΕΚ. Καθοριστικός σε άμυνα και επίθεση ήταν και ο Μιχάλης Λούντζης. Κοιτάει ψηλά πλέον η ομάδα της Πάτρας, η «Ένωση» παρά τα προβλήματα και τις απουσίες εξακολουθεί να μην πείθει.

Παρότι είχε να αντιμετωπίσει και την απουσία του Αγραβάνη ο οποίος αποβλήθηκε στο 17′, ο Προμηθέας  έδειξε ότι μετά τις αλλαγές στο ρόστερ του είναι πολύ πιο δυνατός και πλήρης. Η ΑΕΚ δεν είχε Ζήση,Γιάνκοβιτς, Κατσίβελη και Ρογκαβόπουλο και δε μπόρεσε να παίξει μπάσκετ της προκοπής. Οι φιλοξενούμενοι νίκησαν δίκαια.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο Προμηθέας στο δεύτερο ημίχρονο έσφιξε την άμυνά του και με τους 31 πόντους που σημείωσε στην τρίτη περίοδο κατάφερε να χτίσει τη διαφορά που του έδωσε και τη νίκη.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Προμηθέας έβαλε πρώτος καλάθι, αλλά η ΑΕΚ με ένα σερί 13-0 κατάφερε να κόψει τον αέρα των φιλοξενούμενων που είχαν μπει αποφασισμένοι στο παρκέ. Η ομάδα της Πάτρας μετά το αρχικό σουτ του Αγραβάνη ήταν αρκετά άστοχη και έπρεπε να περάσουν περίπου πέντε λεπτά για να σκοράρει.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έτρεξαν ένα δικό τους σερί 7-0, από 15-5 σε 15-12, που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό και το παιχνίδι απόκτησε χαρακτήρα ντέρμπι. Οι δυνατές ομάδες ήταν αυτές που κυριάρχησαν και για αυτό ήταν και χαμηλό το σκορ.

Η ΑΕΚ είχε τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα, με τον Προμηθέα να είναι πάντα σε απόσταση αναπνοής.

Ο Δημήτρης Αγρβάνης βγήκε εκτός εαυτού και αποβλήθηκε από τους διαιτητές που έδωσε στην ΑΕΚ το προβάδισμα με +9 πόντους 34-25 στο 17ο λεπτό. Ο Προμηθέας αντέδρασε άμεσα και έτρεξε πάλι ένα σερί 7-0 και κατάφερε να μειώσει στο καλάθι 34-32 19:40’’ που ήταν τελικά και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας μπήκε αποφασισμένος και έσφιξε την άμυνα του και κατάφερε μάλιστα να πάρει τα ηνία του αγώνα. Μάλιστα στο 25ο λεπτό βρέθηκε να προηγείται για πρώτη φορά με 7 πόντους (45-52) και με το τρίποντο του Λούντζη το σκορ έγινε 45-55.

Ο Τζέριαν Γκαρντ ήταν το «πρώτο βιολί» στην επίθεση για την ομάδα του, ενώ εξαιρετικός επίσης ήταν και ο αδελφός Τζεράι. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 63-53 για τους φιλοξενούμενους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Προμηθέας συνέχισε με την ίδιο ρυθμό και έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο της ΑΕΚ- των πολλών απουσιών- να επιστρέψει στο παιχνίδι. Η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά του αγώνα κατάφερε να μειώσει σημαντικά τη διαφορά και προσπάθησε να διεκδικήσει τη νίκη. Εφτασε στο -6 αλλά με τρίποντο στα δεκαπέντε δευτερόλεπτα ο Χάρης Γιαννόπουλος έστειλε τη διαφορά στο +9.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Η ΑΕΚ παρά το γεγονός ότι κυριάρχησε στα ριμπάουντ (μάζεψε 46 εκ των οποίων τα  18 ήταν επιθετικά) δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Ο MVP: Ο Τζέριαν Γκαρντ ήταν πολυτιμότερος παίκτης του παρκέ, έχοντας 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη.