Απόλλων Πάτρας- ΠΑΟΚ 95-91: Με την υπογραφή του Δίπλαρου

Ο Νίκος Δίπλαρος «μίλησε» στα κρίσιμα σημεία και έδωσε τη νίκη στον Απόλλωνα με 95-91 απέναντι στον ΠΑΟΚ στην ΠΑΟΚ.

Ο Απόλλωνας πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στην έδρα του, που μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον στην επανέναρξη της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ παρά τις πολλές απουσίες (Κάρτερ, Γιάνκοβιτς, Γκρίφιν και Τζόουνς) που είχε, κατάφερε να ανατρέψει μια διαφορά 21 πόντων, προηγήθηκε με 4 πόντους και έφτασε κοντά στο να φύγει με το διπλό.

Ο Νίκος Δίπλαρος έκανε ένα κομβικό κλέψιμο και υπέγραψε τη νίκη της ομάδας του. Για τον ΠΑΟΚ, ο Λαβ και Ντιλέο ξεχώρισαν, όπως επίσης και ο Βαγγέλης Μάντζαρης που ήταν κομβικοί για την ανατροπή του «Δικέφαλου».

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Όταν ο Απόλλωνας βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο ο Νίκος Δίπλαρος με ένα τρίποντο, δύο πολύ καθοριστικές βολές και ένα κλέψιμο έκρινε το παιχνίδι και τη νίκη για τους Πατρινούς.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Απόλλωνας ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας σκόραρε 7 τρίποντα (στα 10) με τον Τσαλμπούρη (11π. στην 1η περίοδο) και τον Κόουλμαν να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι.

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι πίσω από τη γραμμή των 6.75μ..

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 53-37 για τον Απόλλωνα. Οι παίκτες του Βετούλα πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας εξαιρετικά ποσοστά με 12/19 τρίποντα (63%) και 5/9 δίποντα!

Η διαφορά έφτασε στους 21 πόντους (65-44 στο 23’) με καλάθι του Γιώργου Τσαλμπούρη που ήταν σε πολύ καλή μέρα.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε δύο γρήγορα τρίποντα από τον Ντιλέο ο οποίος μείωσε τη διαφορά. Ο ΠΑΟΚ έριξε κι άλλο τη διαφορά κάτω από τους 10 (65-56 στο 26΄). Ο Λαβ και ο Ντιλέο ήταν οι μπροστάριδες της αντεπίθεσης του ΠΑΟΚ και κατάφεραν να μειώσουν στους 5 (66-61 στο 27’).

Ο Απόλλωνας με ένα 8-0 κατάφερε να ξεφύγει και πάλι στο σκορ, αλλά ο ΠΑΟΚ έδειξε ότι είχε δυνάμεις για να παλέψει για τη νίκη.

Το τρίποντο ήταν ο αστάθμιστος παράγοντας και για τις δύο ομάδες. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ σε εκείνο το διάστημα να έχει 4/5 τρίποντα και ο Απόλλωνας 2/9 αντίστοιχα.

Ο ΠΑΟΚ με ένα επιμέρους 7-1 κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι και έκανε την ολική ανατροπή.

Για πρώτη φορά η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήρε το προβάδισμα στον αγώνα πέντε λεπτά για το τέλος του αγώνα (78-79). Ο Μάντζαρης ήταν πολύ καθοριστικός στην εξέλιξη του αγώνα.

Τα τελευταία λεπτά είχαν χαρακτήρα και οι δύο ομάδες έβρισκαν σκορ από τη γραμμή του τρίποντου.

Ο Νίκος Δίπλαρος με 0/2 τρίποντα, 1:23’ (91-89) πριν το τέλος ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο και έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Απόλλωνα.

Ο Χριστοδούλου απάντησε ισοφάρισε σε 91-91, αλλά με δύο κρίσιμες βολές ο Δίπλαρος έδωσε εκ νέου το προβάδισμα.

Με έξι δευτερόλεπτα να απομένουν ο ρολόι ο Δίπλαρος έκλεψε τη μπάλα και κέρδισε και το αντιαθλητικό από τον Λαβ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας ξεκίνησε με 7/10 τρίποντα και το ποσοστό του ήταν αρκετά εντυπωσιακό αγγίζοντας το 70%. Ενώ από τις ασίστ, τις 7 τις μοίρασε στην πρώτη περίοδο. Ενώ αντίστοιχα η ευστοχία του ΠΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο πίσω από τη γραμμή των 6.75μ. (4/5) ήταν αξιοσημείωτη.

Ο MVP: Ο Νίκος Δίπλαρος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-20, 53-37, 74-68, 95-91

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 3, Τσαλμπούρης 25, Διαμαντάκος 7, Δίπλαρος 12, Τόμας 13, Κόουλμαν 20, Τσιακμάς 5, Ζούμπος, Μακλάφλιν, Ντέιβις 10

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λαβ 22, Ντιλέο 24, Μάντζαρης 10, Καμπερίδης 4, Ογκμπεϊντέ 15, Χριστοδούλου 6, Καμπερίδης, Καμαριανός 8, Ρούμογλου, Τολιόπουλος 2

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απόλλων Πάτρας- ΠΑΟΚ 95-91: Με την υπογραφή του Δίπλαρου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.