Απόλλων Πατρών – Ηρακλής 89-95: Βαθιά ανάσα, στη 2η παράταση για τον «Γηραιό»! (vids)

Σε ένα απίστευτο σε εξέλιξη ματς που κρίθηκε σε 50 λεπτά, ο Ηρακλής ήταν εκείνος που πανηγύρισε στο τέλος.

Απόλλων Πατρών – Ηρακλής 89-95: Νίκη που αυξάνει σημαντικά τις ελπίδες παραμονής του (τουλάχιστον μέσα στο γήπεδο) στην Basket League πήρε ο Ηρακλής, έστω κι αν χρειάστηκε δύο παρατάσεις! Μια νίκη, η οποία σε συνδυασμό με την ήττα του Ιωνικού από το Λαύριο, φέρνει τον «Γηραιό» σε πλεονεκτική θέση.

Αυτή ήταν η 4η νίκη για τον Ηρακλή στο πρωτάθλημα συνολικά και 2η εκτός έδρας, χάρη στην οποία ανέβηκε στους 21 βαθμούς σε 17 παιχνίδια. Από την πλευρά ο Απόλλων Πατρών η ήττα αυτή που ήταν η 12η, επίσης σε 17 ματς, ήταν κακή, καθώς κρατάει την ομάδα του Νίκου Βετούλα κοντά σε Γηραιό και Ιωνικό.

Οσον αφορά την εικόνα του αγώνα, η ομάδα του Κώστα Μέξα είχε το προβάδισμα σε όλο σχεδόν το ματς (η διαφορά έφτασε ακόμη και +12) και η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσε να είχε κερδίσει από τον κανονικό αγώνα.

Προηγήθηκε με 60-66 στο 1:50 για το τέλος όμως με συνεχή ολιγωρίες κι ένα μεγάλο τρίποντο του Τσαλμπούρη το σκορ διαμορφώθηκε στο 67-67 και έτσι πήγαμε στην 1η παράταση. Και εκεί πάλι ο Ηρακλής είχε το προβάδισμα όμως ο ΜακΛιν με λέι απ στο φινάλε ισοφάρισε σε 80-80 κι έτσι οδηγηθήκαμε και νέο εξτρά πεντάλεπτο!

Παρά την εξέλιξη οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με τους Γουντς, Σκορδίλη και Παπαδάκη έφτασαν τελικά στο μεγάλο διπλό!

Γουντς και Έιμπραμς είχαν από 21 πόντους και ήταν εξαιρετικοί για τον Ηρακλή, ενώ από 18 και 17 πρόσθεσαν Γκάρετ και Ρότεν (τραυματίστηκε) αντίστοιχα. Από τον Απόλλωνα που είχε μόλις 13 ασίστ σε αγώνα 50 λεπτών ο Τσαλμπούρης ήταν σούπερα με 28 πόντους, στο καλύτερο ματς της καριέρας του, ενώ 20π. συμπλήρωσε ο Μίτρου Λονγκ.

Απόλλων Πατρών – Ηρακλής 89-95

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 27-33, 49-53, 67-67κ.α., 80-801ηπαρ., 89-952ηπαρ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απόλλων Πατρών – Ηρακλής 89-95: Βαθιά ανάσα, στη 2η παράταση για τον «Γηραιό»! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.