Άρης – ΑΕΚ 91-73: Στους «μισούς» βασιλεύει ο «Αυτοκράτορας»! (vids)

Με ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο (επιμέρους 29-14) ο Άρης κυριάρχησε επί της ΑΕΚ και πήρε μια σπουδαία νίκη.

Άρης – ΑΕΚ 91-73: Σε ένα ματς και οι δυο ομάδες παρουσιάστηκαν αποδεκατισμένες, ο Άρης πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της σεζόν! Έτσι όχι μόνο πανηγύρισε την 7η νίκη του (17η αγωνιστική της Basket League) αλλά επιπλέον κάλυψε άνετα και τη διαφορά της ήττας στο ματς των Λιοσίων (64-63).

Για την ΑΕΚ που δεν άντεξε μετά το 32′ αυτή ήταν η 7η ήττα επίσης σε 16 παιχνίδια και πλέον βλέπει τους Θεσσαλονικείς 4ους και εκείνη 5η σε μια ισοβαθμία που υπερτερούν.

Ο Γιάννης Καστρίτης είδε πέντε παίκτες του να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων, συγκεκριμένα τους Κάουαν, Χάνλαν, Τζούστον, Λόκετ (κορυφαία εμφάνιση με τον Άρη) και Νετζήπογλου (είχε να κάνει τέτοιο ματς από το ματς με τον Παναθηναϊκό).

Οι γηπεδούχοι είχαν το εξαιρετικό 13/33 τρίποντα (39%) και 22 ασίστ για 9 λάθη. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν Ράουτινς και Παππας με 18 και 17π. αντίστοιχα, όμως η Ένωση με 27/67 εντός παιδιάς δεν είχαν τύχη.

Από ένα δεκάλεπτο είχαν στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες. Στο πρώτο ο Άρης μπήκε πιο δυνατά (7-0), όμως η συνέχεια ανήκε στην ΑΕΚ. Με εξαιρετική ευστοχία στο τρίποντο (5/10) και γενικότερα επιθετική πολυφωνία (Μαυροειδής, Χάμερ, Φλιώνης), η Ενωση σημείωσε 30(!) πόντους στην πρώτη περίοδο και παρά τους 22 που δέχθηκε είχε ξεκάθαρα το πάνω χέρι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε. Ο Άρης άφησε την άμυνα ζώνης που δεν απέδωσε, πήγε περισσότερο στο man to man και κατάφερε να «κλειδώσει» για μεγάλο χρονικό διάστημα την ΑΕΚ.

Έτσι με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 22-5 (Νετζήποογλου, Λόκετ, Κάουαν), κατάφερε να προηγηθεί με 44-35 στο 17′! Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στα τελευταία λεπτά να «μαζέψουν» την κατάσταση κι έτσι μείωσαν στην ανάπαυλα στους 3 (44-41).

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης είχε μπήκε και πάλι πιο δυνατά διατηρώντας ένα προβάδισμα 6-9 πόντων (53-44, ), εκμεταλλευόμενος την καλή του άμυνα και την αστοχία της ΑΕΚ, ειδικά από την περιφέρεια.

Από τα μέσα του δεκαλέπτου και μετά οι φιλοξενούμενοι (κατάφεραν να μη χρεωθούν με φάουλ, για 7:30 λεπτά), κυρίως με τους Ράουτινς και Παππά (κέρδισε πολλά φάουλ), κατάφερε να μειώσει εκ νέου (56-53), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 62-59 υπέρ του Άρη.

Βάσει της εικόνας που είχαμε ως τότε κανείς δεν περίμενε αυτό που ακολούθησε. Οτι δηλαδή μια ομάδα θα κυριαρχούσε τόσο ξεκάθαρα τελικά. Αυτή ήταν ο Άρης που έβγαλε μια απίστευτη ενέργεια και στις δύο μεριές του παρκέ, απέναντι σε μια «Ένωση» που δεν είχε άλλες εντοχές.

Ο «Αυτοκράτορας» χτυπούσε από παντού. Στον αιφνιδιασμό, από την περιφέρεια, σε σετ επίθεση, με τη διαφορά να ξεπερνάει τους 20 πόντους στο 33′ (71-59) και να φτάνει στο μέγιστό της στο 36′ (84-62) δηλαδή στο +22!

Η τελική κόρνα βρήκε τους οπαδούς του Άρη που είχαν δημιουργήσει εξαιρετική ατμόσφαιρα να αποθεώνουν Καστρίτη και παίκτες για μια πολύ πολύ σημαντική νίκη που τους έφερε στην 4η θέση!

Άρης – ΑΕΚ 91-73

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-41, 62-59, 91-73

Άρης - ΑΕΚ 91-73: Με ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο (επιμέρους 29-14) ο Άρης κυριάρχησε επί της ΑΕΚ και πήρε σπουδαία νίκη.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – ΑΕΚ 91-73: Στους «μισούς» βασιλεύει ο «Αυτοκράτορας»! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.