Άρης – Ιωνικός 72-77: Σούπερ ο Μπαρτ, «SOS» εκπέμπουν οι «κίτρινοι»

Με κορυφαίο τον Μπαρτ που... σταμάτησε στους 24π. ο Ιωνικός πήρε μεγάλη νίκη με 77-72 επί του Άρη μέσα στο «Nick Galis Hall».

Μετά τον ΠΑΟΚ, «θύμα» του νεοφώτιστου Ιωνικού ήταν ο Άρης, ο οποίος ηττήθηκε με με 77-72, μέσα στο «Nick Galis Hall» για την 4η αγωνιστική της Basket League. Δεύτερη νίκη για την ομάδα του Νίκου Βετούλα, την ώρα που εκείνη του Σούλη Μαρκόπουλο γνώρισε 3η σερί ήττα (4η μαζί με αυτή από τον Ηρακλή στο Κύπελλο) και πλέον βρίσκεται στο 1-3.

Κορυφαίος των νικητών ο Στιβ Μπαρτι με 24 πόντους, ενώ εξαιρετική συμβολή είχαν και οι Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (16π., 8ριμπ.), και Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (14π., 7ριμπ.) που έκαναν μεγάλη ζημιά στην προβληματική άμυνα των Θεσσαλονικέων.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Instagram: Νο 1 η καλλονή του Άρη Τέιλορ Άγκοστ στο ελληνικό βόλεϊ! (pics)

Σημαντικό στοιχείο οι βολές που εκτέλεσαν οι φιλοξενούμενοι έναντι μόλις των γηπεδούχων. Μαυροκεφαλίδης και Μπαρτ πήγαν πολύ στην επαφή με αποτέλεσμα να πάνε πολλές φορές στο «μπόνους» (15/20) και να φθείρουν τον αντίπαλό τους.

Για τον Άρη που είδε τελικά τον τραυματία Μόρις να μην μπορεί να αγωνιστεί, ήταν εμφανές ότι στο 4ο δεκάλεπτο έμεινε από δυνάμεις. Ο Τάλτον αυτή τη φορά ήταν θετικός, όμως το «κοντό» ρόστερ στοίχισε για μία ακόμη φορά στους Θεσσαλονικείς που «φωνάζουν» για προσθήκες-αλλαγές.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός με Μπαρτ και Χαραλαμπόπουλο πήγε το σκορ πολύ ψηλά (24π.) με τον Άρη να βρίσκεται από το 12-7 στο 21-24 (στο 10’) και λίγο αργότερα στο -6 (23-29 στο 12’).

Κάπου εκεί όμως ήρθε αντίδραση από τους «κίτρινους». Πίεσαν στην άμυνα, «χτύπησαν» στον αιφνιδιασμό (με Τάλτον που είχε 10π. στο α’ μέρος) και κατάφεραν να γυρίσουν την κατάσταση προσπερνώντας μετά από ένα 13-0 (36-29 στο 35’)!

Τελικά η αδυναμία του Άρη στην άμυνα, έδωσε τη δυνατότητα στον Ιωνικό να «επιστρέψει» κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο  -1 (44-43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια (45-50, 60-57) και τον Ιωνικό να πηγαίνει στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα βραχείας κεφαλής (60-61).

Μάλιστα δύο τρίποντες «βόμβες» από Μπατή και Χαραλαμπόπουλο κι ένα ακόμη καλάθι από τον Στιθ έφεραν ξαφνικά την ομάδα του Βετούλα στο +9 (62-71) , με περίπου 6 λεπτά πριν το τέλος.

Ο Άρης κατάφερε να πλησιάσει στους 4 (71-75 με Σλαφτσάκη-Τάλτον), όμως μέχρι εκεί. Συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις των γηπεδούχων (όπως πχ ένα ζευγαρί χαμένων βολών από τον Σλαφτσάκη στα 2:44 πριν το τέλος) έδωσαν την ευκαιρία στον Ιωνικό να αντέξει και να φύγει από το «Nick Galks» με μια τεράστια και ιστορική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-43, 60-61, 72-77

Άρης (Μαρκόπουλος): Σλαφτσάκης 2 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μιλόσεβιτς 9 (3/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Φλιώνης 11 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Γκετσεβίτσιους 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ντραγκίσεβιτς 17 (7/12 δίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Σακελλαρίου 1, Τάλτον 16 (7/10 δίποντα, 4 ασίστ), Γκάγκιτς 7, Σιδηροηλίας

Ιωνικός Νίκαιας (Βετούλας): Μαυροκεφαλίδης 16 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κώττας 3, Μπαρτ 24 (6/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/8 βολές), Τζόουνς 4, Λόρενς 5, Χαραλαμπόπουλος 14 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Σάφτεναρ, Μπατής 6 (2), Δημάκος, Κατούφας, Στιθ 5 (1)