Άρης- Ηρακλής 81-75: Σκληρός και αποφασισμένος (vid)

Αν και βρέθηκε στο -12 ο Άρης αντέδρασε κι επικράτησε του Ηρακλή 81-75 σε εξ αναβολής αγώνα για την Basket League. Κορυφαίος ο ΝτεΚόζι, κλειδιά οι Κουζέλογλου και Σλαφτσάκης.

O Άρης συνδύασε ψυχή, λογική και μυαλό, ανέτρεψε το -12 με το οποίο βρέθηκε να χάνει στα μισά της 3ης περιόδου και νίκησε 81-75 τον Ηρακλή. Κορυφαίος ο Κουίντον ΝτεΚόζι ενώ «κλειδιά» στην επικράτηση των γηπεδούχων ήταν οι Γιάννης Κουζέλογλου και Διαμαντής Σλαφτσάκης.

Ο Άρης έφτασε έτσι στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα (είχε ηττηθεί στην πρεμιέρα από το Μεσολόγγι). Έχει ίδιο ρεκόρ με τον Ηρακλή, που είχε νικήσει στην πρεμιέρα τον ΠΑΟΚ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο γεγονός ότι οι παίκτες του Άρη δεν έχασαν τη ψυχραιμία τους όταν βρέθηκαν στο -12. Και κυρίως απάντησαν με λογική και σκληρή άμυνα, υποχρεώνοντας τον Ηρακλή να χάσει τελείως το ρυθμό της αναμέτρησης. Και να προσδοκά με ατομικές ενέργειες να «σπάσει» την εξαιρετική άμυνα του Άρη. Από το 29’ και μετά ήταν ξεκάθαρο ότι ο αγώνας άλλαζε μορφή, αλλά ο Ηρακλής δεν αντέδρασε…

Εντυπωσιακό ξεκίνημα με 14-0

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Άρης είχε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα με 14-0 και ο Ηρακλής κατάφερε να πετύχει τους πρώτους πόντους του μετά από 5’43’’ αγώνα. Σταδιακά όμως μάζεψε τη διαφορά, μείωσε σε 15-10 μετά από ενάμιση λεπτό και ισοφάρισε 22-22 λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η αρχή της δεύτερης περιόδου ήταν ίδια με της… πρώτης, με τον Άρη να κάνει σερί 9-0 και να προηγείται 31-22. Ο Ηρακλής άρχισε να βελτιώνει την άμυνά του ενώ στην επίθεση επελέγη ο σίγουρος δρόμος του Βασίλη Καββαδά. Ο διεθνής σέντερ κυριάρχησε στο πρώτο μέρος (11 πόντοι και 8 ριμπάουντ), ο Ηρακλής ισοφάρισε πρώτα σε 37-37 και ξέφυγε με 44-38, ενώ απέμεναν 23’’ για το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Άρης βρέθηκε στο -12

Στο 21’30’’με τρίποντο του Μπόουλιν ο Ηρακλής πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του (50-42) μέχρι εκείνο το σημείο. Με 4’13’’ για το τέλος της 3ης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 58-46 και ήταν φανερό ότι «πατούσαν» με περισσότερη σιγουριά στο γήπεδο σε αντίθεση με τον Άρη που είχε βγάλει πολλή πίεση. Η άνοδος του Χάνλαν (10 πόντοι στη δεύτερη περίοδο) έδινε περισσότερες λύσεις στον Ηρακλή. Ο Άρης τελικά έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο –5 (σκορ 61-66) με… τρελό τρίποντο του Σλαφτσάκη στην εκπνοή.

Το τρίποντο του Σλαφτσάκη που άλλαξε τον αγώνα

Κι όμως, αυτό το τρίποντο, ψυχολογικά, άλλαξε όλο τον αγώνα!

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν σερί 10-0 μειώνοντας σε 66-65 με τον Ηρακλή να μένει περίπου 4 λεπτά χωρίς καλάθι. Πλέον ο αγώνας είχε αλλάξει μορφή, είχε γίνει ντέρμπι καθώς 5’35’’ πριν το τέλος ο Άρης ισοφάρισε 69-69 μετά από πολλή ώρα. Και όχι μόνο αυτό… Με 2’23’’ για το τέλος ο Άρης πέρασε μπροστά 74-73 με τον Κουίντον ΝτεΚόζι να φτάνει τους 17 πόντους. Με 2/2 βολές του Κουζέλογλου (1’46’’) η διαφορά πήγε στο +3 (σκορ 76-73) και ο Άρης έπαιξε και πάλι καλή άμυνα. Και ο Κουίντον ΝτεΚόζι με τρίποντο, στα 59’’ έκανε το 79-73 καθιστώντας την ομάδα του απόλυτο φαβορί.

Μέσα σε τρία λεπτά ο Άρης είχε τρέξει σερί 10-0 και είχε ανατρέψει πλήρως την κατάσταση. Κι έφτασε στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Προσέξτε και θα καταλάβετε: Ο Άρης πήρε 24 πόντους από λάθη του αντιπάλου. Πήρε 23 πόντους από αιφνιδιασμό και 35 πόντους από παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Αυτά δείχνουν πολλά

Ο MVP: Ο Κουίντον ΝτεΚόζι. Με 20 πόντους και 4/4 τρίποντα ήταν ο ηγέτης του Άρη και ο παίκτης που έδωσε αυτό που χρειαζόταν για να φτάσει η ομάδα του στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 40-44, 61-66, 81-75

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 3 (0/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Μιλόσεβιτς 9 (3/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τσάλμερς 9, (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ντραγκίσεβιτς 5 (2/7 σουτ), Σλαφτσάκης 6 (1/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ), Φλιώνης 6 (0/4 σουτ, 6/8 βολές, 5 ασίστ), Χαριτόπουλος 6 (3/3 δίποντα), Σιδηροηλίας, Κουζέλογλου 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλαϊτζίδης, Λιτλ 9 (3/6 τρίποντα)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας 9 (3/3 τρίποντα), Καββαδάς 13 (3/6 δίποντα, 7/7 βολές, 13 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 2, Μπόουλιν 10 (2/5 τρίποντα), Χάνλαν 17 (1/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/6 βολές), Τσίλντρες 9 (4/6 δίποντα), Σαγκς 6 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γεωργαλάς 1, Μουρ 3 (1/5 σουτ), Βεργίνης (0/2 τρίποντα), Ντάνιελ 5 (2/6 σουτ, 10 ριμπάουντ)

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης- Ηρακλής 81-75: Σκληρός και αποφασισμένος (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College