Άρης – Κολοσσός 75-81: Το ένστικτο της επιβίωσης!

Απίστευτη ανατροπή από το -17 και νίκη για την ομάδα της Ρόδου στην έδρα του Άρη!

Ο Άρης πήρε διαφορά 17 πόντων, αλλά ο Κολοσσός, με το ένστικτο της επιβίωσης να λειτουργεί, πήρε τεράστια νίκη στη Θεσσαλονίκη με 75-81!

Οι παίκτες του Σ. Κουφού ήταν με την πλάτη στον τοίχο σε όλο το ματς και μια ήττα θα τους έφερνε με το… ενάμιση πόδι στην Α2, αλλά οι Τσούπκοβιτς (22π.), Παπαδάκης και Ντεμπς, έκαναν εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση, παίρνοντας μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη, στην προσπάθεια της ομάδας για παραμονή.

Η ομάδα του Άρη ξεκίνησε επιθετικά και από την αρχή του αγώνα πήρε ένα προβάδισμα 9 πόντων (15-6), με τον Κολοσσό να μειώνει στους δύο (19-17) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με την έναρξη του δεύτερου, οι Θεσσαλονικείς είχαν ένα ξέσπασμα και έφτασαν την διαφορά στους 15 (40-25 στο 17’), με τον Χάρις να παίρνει πάνω του την ομάδα στην επίθεση (σημείωσε 10 πόντους στο σερί που έφερε την διαφορά), καθώς είχε σε εκείνο το σημείο 4/4 τρίποντα!

Το ημίχρονο έκλεισε με τους «κίτρινους» να έχουν ένα καλό προβάδισμα 11 πόντων (43-32), το οποίο έφτασαν στο +17 (51-34). Εκεί ήρθε το ένστικτο της… επιβίωσης από την ομάδα του Κολοσσού. Μην έχοντας άλλα περιθώρια, πάλεψε για την αντεπίθεση και με εκπληκτικά ποσοστά στα τρίποντα (είχαν συνολικά 14/29 στο ματς!) μείωσε αρχικά στους 6 (56-50 στο 26’), με τον Τσούπκοβιτς, μαζί με τον Λι να παίρνουν την ομάδα στις πλάτες τους και στη συνέχεια στους δύο πόντους (58-56 στο 29’)!

Πλήρης ανατροπή!

Το ματς έγινε ντέρμπι και ο Παπαδάκης μείωσε στον πόντο (67-66 στο 34’ και 70-69 στο 36’), με τον Άρη να έχει πολύ κακές επιλογές στην επίθεση. Ο Τσούπκοβιτς με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα της Ρόδου με 72-70 για πρώτη φορά στο ματς, μετά το 3-2 στην πρώτη του επίθεση στον αγώνα!

Μέχρι να καταλάβουν στον Άρη τί είχε συμβεί, η διαφορά έφτασε στο +7 για την ομάδα του Κολοσσού (77-70) δύο λεπτά πριν το τέλος και τελικά οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με μια τεράστια νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 43-32, 62-57, 75-81

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 6, Τολιόπουλος 15, ΜακΓκι 8, Μπελ 11, Χάρις 14 (5ρ., 4 ασίστ, 3 κλ.), Σλαφτσάκης, Χρηστίδης 1, Τζόουνς 11, Νταλό 3, Κάισερ 6.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Γεωργαλής, Δημάκος, Μπράουνινγκ 14 (7ρ.), Ντιγκς, Πίνκστον 10, Τσούπκοβιτς 22 (6/8 τρίποντα), Παπαδάκης 6, Λι 11, Ντεμπς 18 (7/10 σουτ, 6 ρ., 4 ασίστ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – Κολοσσός 75-81: Το ένστικτο της επιβίωσης!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.