Άρης- Κολοσσός 84-68 (φιλικό): Καλή εμφάνιση και εύκολη νίκη

Παρά τις απουσίες των Χάνλαν και Σχίζα, ο Άρης ήταν πολύ καλός στο φιλικό αγώνα με τον Κολοσσό στο Αλεξάνδρειο.

Σε φιλικό αγώνα ο οποίος διεξήχθη στο «Nick Galis Hall», ο Άρης νίκησε με 84-68 τον Κολοσσό. Πρώτος σκόρερ ο Κάουαν JR, αγωνίστηκε ο Σταμάτης

Παρά τις απουσίες των Ολίβιε Χάνλαν και Σταύρου Σχίζα, ο Άρης κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά και στους 26 πόντους.

Μετά το αρχικό 4-9, με δύο τρίποντα του Γουίλιαμς ο Άρης πέρασε με 10-9. Ο Κολοσσός προηγήθηκε εκ νέου με 10-14, όμως με σερί 7-0 οι «κιτρινόμαυροι» ξαναπήραν τα ηνία (17-14) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-22.

Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα του Άρη δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν και με σερί 9-0 η διαφορά ανέβηκε στους 17 πόντους (42-25), πριν το 45-33 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός μείωσε στους 10 πόντους (53-43). Όμως ακολούθησε ένα επιμέρους 15-2 του Άρη για να γίνει το σκορ 68-45. Η περίοδος έληξε στο 71-47 με τρίποντο του Πουλιανίτη.

Ο Άρης έφτασε τη διαφορά στο μέγιστο σημείο της (73-47). Ακολούθησε ένα σερί 0-12 των φιλοξενούμενων οι οποίοι μείωσαν σε 73-59.  Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη βρήκε βρήκε λύσεις με κύριο εκφραστή τον Κάουαν JR. Και κράτησε τη διαφορά ως το τέλος.

Με τους γηπεδούχου Άρη αγωνίστηκε και ο Δημήτρης Σταμάτης. Ο οποίος το τελευταίο διάστημα προπονείται με την ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-33, 71-47, 84-68.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζούστον 11, Κάουαν JR 16 (2τρ.), Σιδηροηλίας 5, Πουλιανίτης 4 (1τρ.), Πετανίδης, Λόκετ 7, Νετζήπογλου 4, Γουίλιαμς 22 (6τρ.), Κώττας 9, Σταμάτης 6 (2τρ.).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 2, Μέσιτσεκ 15, Πράπας, Μομίροφ 10 (2), Γουίλιαμς 12 (3), Μαργαρίτης 3, Μπιλής, Μίλερ 7, Τιλί 16 (3), Χατζηδάκης 1, Σλαφτσάκης 2.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης- Κολοσσός 84-68 (φιλικό): Καλή εμφάνιση και εύκολη νίκη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.