Άρης- Λαύριο 69-73: Η κλάση του Κάρτερ

Το Λαύριο πέρασε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά από την έδρα του Άρη με τον Κάρτερ να βάζει υπογραφή στον αγώνα

Μεγάλη νίκη για το Λαύριο (73-69) στο «Αλεξάνδρειο» επί του Άρη που προσπάθησε αλλά προδόθηκε από την αστοχία του στα τρίποντα.

Και βέβαια το Λαύριο στα κρίσιμα σημεία έδειξε υπεροχή σε προσωπικότητες κάτι που του έδωσε χαρακτήρα. Ο Τάισον Κάρτερ πέτυχε τους 13 από τους 17 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν καθοριστικός.

Στο 4-1 πλέον το Λαύριο, στο 1-4 ο Άρης που έχει νικήσει μόνο τον Παναθηναϊκό!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το Λαύριο είχε περισσότερη ψυχραιμία και σιγουριά στο τέλος, απέναντι στον Άρη που έμεινε από λύσεις. Ο Κάρτερ ήταν τρομερός όταν ο ηγέτης του Άρη, ο Χάνλαν είχε 1/13 σουτ!

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Άρης «χτυπούσε» μέσα από το ζωγραφιστό στην πρώτη περίοδο κι αυτό του βγήκε. Προηγήθηκε με 22-19 στο τέλος του δεκαλέπτου. Κι εκεί άρχισαν τα… σερί. Πρώτα το Λαύριο όταν με 7-0 προηγήθηκε 38-32 στο 17’ και τελικά ο Άρης. Με ένα δικό του 9-0 έκλεισε το ημίχρονο στο +3 (σκορ 41-38).

Τρία συνεχόμενα τρίποντα των παικτών του Λαυρίου τους οδήγησε σε επιμέρους σκορ 9-2 και στο 47-45 στο 23’30’’. Στο 28’30’’ το σκορ πήγε στο 57-48 για τους φιλοξενούμενους που είχαν λύσεις, σε αντίθεση με τον Άρη. Που πάντως μείωσε σε 57-52 στο 30’ αλλά με τα 2/16 τρίποντα (και την αστοχία του Χάνλαν) να τον πληγώνουν.

Ο Ζάιρους Γουίλιαμς με επτά σερί πόντους έδωσε προβάδισμα στον Άρη, 62-61 στο 35΄. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ήταν ένας αγώνας για γερά νεύρα με τον Κάρτερ να δίνει προβάδισμα 71-68 στο Λαύριο (50’’ για το τέλος). Ο Χάνλαν έκανε λάθος και στα 19’’ ο Κάρτερ έγραψε τον επίλογο ουσιαστικά.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Και οι δύο ομάδες είχαν τον ίδιο αριθμό ριμπάουντ (27 αμυντικά και 12 επιθετικά). Όμως η διαφορά έγκειται στην αποτελεσματικότητα: Το Λαύριο πήρε 21 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ και ο Άρης 11. Τα 1/13 σουτ του Χάνλαν, τα 0/4 του Κάουαν και τα 4/22 τρίποντα του Άρη. Ο Κάρτερ πέτυχε τους 13 από τους 17 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο.

O MVP: Ο Τάισον Κάρτερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 41-38, 52-57, 69-73

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 3, Λόκετ 10, Γουίλιαμς 18, Χάνλαν 12, Κώττας 10, Τζούστον 6, Σχίζας, Πουλιανίτης 3, Νετζήπογλου 5, Κέλι 2

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 17, Μουράτος 6, Κακλαμανάκης 10, Περσίδης 11, Γκόινς 3, Λιούις, Νικολαϊδης 2, Σμιθ 15, Αμίνου 7, Γερομιχαλός 2, Βουλγαρόπουλος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης- Λαύριο 69-73: Η κλάση του Κάρτερ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.