Άρης- ΠΑΟΚ 71-77: Τρέλα μες στο μυαλό

Ο ΠΑΟΚ με επική ανατροπή στην τελευταία περίοδο και σωστή αντίδραση όταν ο Άρης ξαναπέρασε μπροστά, νίκησε για δεύτερη φορά (77-71) στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Ο Έλστον Τέρνερ ήταν ο παίκτης- κλειδί στην τελευταία περίοδο με προσωπικές φάσεις στην επίθεση. Ο Τζος Κάρτερ έβαλε το καθοριστικό τρίποντο 48’’ πριν το τέλος κι ενώ ο Άρης...

Ο ΠΑΟΚ με επική ανατροπή στην τελευταία περίοδο και σωστή αντίδραση όταν ο Άρης ξαναπέρασε μπροστά, νίκησε για δεύτερη φορά (77-71) στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Ο Έλστον Τέρνερ ήταν ο παίκτης- κλειδί στην τελευταία περίοδο με προσωπικές φάσεις στην επίθεση. Ο Τζος Κάρτερ έβαλε το καθοριστικό τρίποντο 48’’ πριν το τέλος κι ενώ ο Άρης είχε αντιδράσει και είχε περάσει ξανά μπροστά. Τρομερό 17-2 στα πρώτα 7’ της τελευταίας περιόδου για τον «Δικέφαλο του Βορρά» που έφερε τούμπα το ματς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο τρομερό 7λεπτο της τελευταίας περιόδου για τον ΠΑΟΚ όταν με σούπερ άμυνα πήρε την αυτοπεποίθηση. Και κυρίως αποσυντόνισε τους αντιπάλους του.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο ΠΑΟΚ άρχισε πολύ καλά τον αγώνα και με τον Γιώργο Καμπερίδη να έχει 2/2 τρίποντα προηγήθηκε 11-2 στο 4ο λεπτό και 14-4 στο 5’30’’.  Με τον Άρη να έχει 0/6 τρίποντα και τον ΠΑΟΚ αντίστοιχα 4/6, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 22-10 στο 8’.

Ο Άρης κράτησε τον ΠΑΟΚ για περίπου 4 λεπτά χωρίς καλάθι και με επιμέρους σκορ 6-0 μείωσε σε 26-21 στο 13’30’’. Η καλή άμυνα των γηπεδούχων έκανε τη διαφορά σ’ αυτό το διάστημα καθώς μείωσαν σε 33-31 και ισοφάρισαν σε 35-35 με 1’20’’ για το τέλος του ημιχρόνου.

Στο εικοσάλεπτο το σκορ ήταν στο 37-37 με τον Φλιώνη, τον Λιτλ και (αμυντικά) τον Σλαφτσάκη να έχουν αλλάξει το παιχνίδι του Άρη.

Με 7’14’’ για το τέλος της 3ης περιόδου μετά από τρίποντο του ΝτεΚόζι ο Άρης πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (42-41). Με την άμυνα να λειτουργεί άριστα και με σερί 9-0 ο Άρης ξέφυγε με 48-41 στο 24’30’’.  Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +11 (σκορ 54-43).

Ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε πολύ στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους σκορ 15-2 προηγήθηκε 66-63 με 3’39’’ για το τέλος του αγώνα. Με 17-2 πλέον και τον Τέρνερ πρωταγωνιστή ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 68-63 στο 37’ και ο Άρης έμοιαζε να έχει αποσυντονιστεί. Όμως με 1’40’’ για το τέλος ο Άρης έβγαλε καλή άμυνα και ο ΝτεΚόζι τον έφερε σε απόσταση βολής (70-69 για τον ΠΑΟΚ). O Μπιτς αστόχησε στο τρίποντο και (ξανά) ο ΝτεΚόζι έβαλε μπροστά τον Άρη με 71-70. Ο Τζος Κάρτερ απάντησε με τρίποντο (71-73). Ο Λιτλ αστόχησε και ο Μπιτς με 2/2 βολές έστειλε τον ΠΑΟΚ στο 75-71 με 23’’ να απομένουν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Τέρνερ πέτυχε τους 13 από τους 17 πόντους του στην τελευταία περίοδο και τους μισούς από τους 26 του ΠΑΟΚ. Στο επιμέρους 26-10 της τέταρτης περιόδου.

O MVP: Ο Έλστον Τέρνερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-26,  37-37, 61-51, 71-77

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης 13, Κουζέλογλου 4, Τσάλμερς 11, Ντραγκίσεβιτς 11, ΝτεΚόζι 9, Σταμάτης 4, Σλαφτσάκης 2, Μιλόσεβιτς 6, Χαριτόπουλος, Λιτλ 11

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης):  Μπιτς 6, Λοβ 8, Γκρίφιν 8, Κακλαμανάκης 10. Καμπερίδης 8, Κονατέ 1, Μαργαρίτης 6, Κάρτερ 13, Τέρνερ 17

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης- ΠΑΟΚ 71-77: Τρέλα μες στο μυαλό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College