Άρης – ΠΑΟΚ 77-76: «Αυτοκρατορική» επιστροφή και «άλμα» «6άδας»!

Με εξαιρετική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άρης επέστρεψε από το -11 με το οποίο έχανε και πήρε μια τεράστιας σημασίας νίκη στη μάχη της «6άδας».

Άρης – ΠΑΟΚ 77-76: Παρά το τραγικό ποσοστό στις βολές (15/31) ο Άρης κατάφερε να πάρει μιας εξαιρετικής σημασίας νίκη επί του ΠΑΟΚ για την 23η αγωνιστική της Basket League. Εξαιρετική ατμόσφαιρα στο Παλέ το οποίο ήταν κατάμεστο, ωστόσο στα πρώτα λεπτά υπήρξε ένταση ανάμεσα στους επίσημους του ΠΑΟΚ και τους οπαδούς των γηπεδούχων

Βεβαίως στο καθοριστικό ζευγάρι οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι με τον Άντονι Κάουαν (18π., 7 ασίστ, 7 κερδισμένα φάουλ και μόλις 1 λάθος σε 35′), ο οποίος μαζί με τον Όμηρο Νετζηπογλου (16π. με 7/10 σουτ) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Ο Κέλι είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ μεν, όμως ήταν πολύ άστοχος από τη γραμμή (4/13) και παραλίγο να γίνει μοιραίος της ομάδας του. Από την άλλη προκάλεσε μεγάλη φθορά σε φάουλ στους φιλοξενούμενους που δεν είχαν παίκτη για να τον μαρκάρει.

Τη μεγάλη αστοχία στις βολές οι παίκτες του Καστρίτη την «ισοστάθμισαν» κάπως με τα μόλις 5 λάθη στα οποία υπέπεσαν.

Από την πλευρά απέκτησε εικόνα νικητή στο τρίτο δεκάλεπτο όμως στο τελευταίο «πνίγηκε» από την αντίπαλη άμυνα. Πρώτος σκόρερ του δικεφάλου που υπέπεσε σε 13 λάθη και είχε επίσης κακό ποσοστό στις βολές (11/18), ο Ντιλέο με 15 πόντους,

Με τη νίκη αυτή ο  Άρης έφτασε τις 10 νίκες σε 22 παιχνίδια και πλέον είναι 5ος. Από την άλλη ο δικέφαλος γνώρισε την 12η ήττα του σε 20 ματς και πλέον είδε τις ελπίδες του για την 6άδα να ψαλιδίζονται δραματικά

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο καλά στο ματς και με τον Ντιλέο να έχει 3/3 τρίποντα και να φτάνει γρήγορα τους 11π. οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 7-15 και 13-20 (με 2:38 για το δεκάλεπτο).

Στο υπόλοιπο της πρώτης περιόδου όμως ο Άρης βελτίωσε αισθητά την άμυνά του, βρήκε επιθετικές λύσεις από τους Νετζήπογλου και Κέλι. κι έτσι ένα με 9-1 προσπέρασαν με 22-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς ήταν ακόμη πιο κλειστό, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι αρκετές (27-28, 37-33) και τον Άρη να έχει ελαφρώς καλύτερη εικόνα.

Η ομάδα του Καστρίτη είχε πρόβλημα στο passing game, με αποτέλεσμα να έχει δυσκολία δημιουργίας, ενώ παράλληλα και ήταν άστοχη από τα 6,75μ.

Αντιθέτως εκείνη του Λυκογιάννη συνέχιζε να βρίσκει επιθετικές λύσεις από την περιφέρεια, καθώς και Ρίβερς ήταν αρκετά εύστοχος.

Τελικά Κέλι, Νετζήπουγλου και Γουίλιαμς οδήγησαν τον Άρη σε αυτό το υπέρ του 39-36 στο ημίχρονο.

Άρης – ΠΑΟΚ 77-76: Κυρίαρχος στο τρίτο δεκάλεπτο ο δικέφαλος

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έβγαλε μεγαλύτερη σκληράδα στην άμυνα, «χαλώντας έτσι το μυαλό» των γηπεδούχων. Βεβαίως στο πρώτο πεντάλεπτο ο Άρης έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό και με τον Νετζήπογλου να εξακολουθεί να δίνει λύσεις διατηρούσαν ένα προβάδισμα στο σκορ (49-46).

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως ο δικέφαλος ήταν πολύ πιο συνεπής και εύστοχος επιθετικά και πότε με τρίποντα (Τολιόπουλος, Λαβ) πότε μέσα από το καλάθι (Ρέφρο, Γιάνκοβις, Χριστδούλου) γύρισαν τελείως την κατάσταση.

Σε αυτό προσθέστε την απίστευτη αστοχία των γηπεδούχων στις βολές (ειδικά στην τρίτη περίοδο) και κάπως έτσι στο 31′ το σκορ διαμορφώθηκε στο +11 για την ομάδα του Λυκογιάννη (55-66!).

Να σημειώσουμε ότι δικέφαλος έπαιζε πολύ πιο ορθολογικό μπάσκετ, βγάζοντας συνεχώς αμαρκάριστα σουτ, ή ντράιβ προς το καλάθι προ «άδειας» ρακέτας των κίτρινων.

Άρης – ΠΑΟΚ 77-76: Εντυπωσιακή επιστροφή με τρομακτική άμυνα ο «Θεός του πολέμου»

Ό,τι δεν έκανε στο προηγούμενο διάστημα ο Άρης το έκανε στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Βγάζοντας τρομερή ενέργεια στην άμυνα χάρη στην οποία κράτησαν τον αντίπαλό τους στους 2 πόντους για περίπου 6 λεπτά και με δύο εύστοχα τρίποντα (Κάουαν, Γουίλιαμς), έφτασαν στο 65-66 μετά από επιμέρους 10-2!

Στο διάστημα αυτό ο ΠΑΟΚ αδυνατούσε αρκετές φορές ακόμη και να εκδηλώσει επίθεση καθώς του τους έμεινε η μπάλα στα χέρια 2-3  φορές.

Ο Τολιόπουλος ήταν εκείνος που έδωσε ανάσα στην ομάδα του με καλάθι και φάουλ (65-69), ενώ ο Ντιλέο εμφανίστηκε μετά από ώρα για να κάνει το 69-72 με τρίποντο, τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Το φινάλε ήταν πραγματικό θρίλερ. ο Πουλιανίτης με μεγάλο τρίποντο από τη γωνία έβαλε ξανά μπροστά τον Άρη (75-74 με 1′ για τη λήξη).

O Λαβ με βολές έκανε το 75-76 για τον ΠΑΟΚ, ενώ απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Κάουαν (77-76) στα 17”! Στην τελευταία επίθεση ο Γκριν έκανε τρίποντο υπό πίεση αστοχώντας όμως. Το τέλος του ματς βρήκε τους οπαδούς του Άρη να γιορτάζουν με την ομάδα τους τη μεγάλη αυτή νίκη.

Άρης – ΠΑΟΚ 77-76

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 39-36, 55-64, 77-66