Άρης- Περιστέρι 71-84: Καράμπελας, ηγέτης 19 ετών!

Μάντζαρης, απών. Χάροου, μετά από 6’ παρουσίας, απών! Καράμπελας, όχι απλώς παρών αλλά και με δυναμικό τρόπο καθώς με 18 πόντους (ρεκόρ καριέρας) οδήγησε το Περιστέρι στη νίκη επί του Άρη στο «Αλεξάνδρειο» με 84-71.

Όμως ο Καράμπελας φώναξε «παρών» και όταν η ζώνη του Άρη άρχισε να δημιουργεί προβλήματα. Οι γηπεδούχοι από το -26 του 23’30’’ επέστρεψαν στο -6 όταν ο 19χρονος γκαρντ με τρίποντο ουσιαστικά έδωσε τη χαριστική βολή στον αντίπαλο. Που δεν είχε άλλες δυνάμεις να συνεχίσει την προσπάθειά του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το Περιστέρι συνολικά ήταν καλύτερη ομάδα από τον Άρη σε όλους τους τομείς. Η ζώνη βγήκε στον Άρη αλλά το -26 έστω κι αν καλύφθηκε σε μεγάλο μέρος δεν… αλλάζει έτσι. Στο μεγαλύτερο διάστημα οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς καλύτερη ομάσα.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Το Περιστέρι κυριάρχησε από την αρχή καθώς προηγήθηκε 11-0 στο 3’30’’ και 23-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Και μάλιστα αυτό με ένα σερί 7-0 καθώς ο Άρης είχε μειώσει σε 16-10. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυριαρχούν όταν με 2/2 τρίποντα από Μπουρούση και ΜακΛιν ξέφυγαν 35-18. Το Περιστέρι είχε 13/18 σουτ μέχρι εκείνο το σημείο και 11 ασίστ και πιθανότατα αν δεν είχε και 11 λάθη η διαφορά να ήταν ακόμα μεγαλύτερη.

Με τον Καράμπελα να έχει 7 πόντους-5 ασίστ και να είναι ο πρωταγωνιστής, το Περιστέρι προηγήθηκε 46-35 στο τέλος του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 69% (συνολικά 18/26 σουτ εκ των οποίων 7/13 τρίποντα) και είχαν 15 ασίστ, όπως και απόλυτη υπεροχή στα ριμπάουντ (20 έναντι 8). Τα 12/29 σουτ του Άρη (41%) συγκριτικά με τα παραπάνω, δείχνουν πολλά.

Με σερί 15-0 στις αρχές της 3ης περιόδου το Περιστέρι ξέφυγε 61-35 στο 23’30’’. Το Περιστέρι μέσα στο επόμενο πεντάλεπτο έβγαλε αντίδραση στην άμυνα (με ζώνη) και με επιμέρους σκορ 19-4 μείωσε σε 65-54 στο 29’ δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στον αγώνα. Στο 30’ το σκορ ήταν 67-57 καθώς οι γηπεδούχοι στα τελευταία 6’30’’ της περιόδου επικράτησαν με 22-6!!!

Ο Άρης μείωσε σε 67-58 με το Περιστέρι να σουτάρει 1/12 τρίποντα απέναντι στη ζώνη των γηπεδούχων μέχρι να ευστοχήσει (στο τέλος του χρόνου επίθεσης μάλιστα) ο Πέτεγουεϊ σε σουτ ψυχολογίας (70-58). Στα μισά της τελευταίας περιόδου ο Άρης είχε μειώσεις σε 72-66 και όλα ήταν ανοιχτά πριν ο Καράμπελας, με τρίποντο, δώσει ανάσα στο Περιστέρι…

Η προσπάθεια του Άρη δε μπορούσε να έχει συνέχεια καθώς το Περιστέρι προηγήθηκε 82-69 περίπου ενάμιση λεπτό πριν το τέλος και έφτασε στη νίκη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Δεν είναι τρομερό; Το Περιστέρι άρχισε με 11-0 τον αγώνα και με 15-0 το δεύτερο ημίχρονο. Είχε 26-0 στην αρχή του αγώνα και του ημιχρόνου.

Ο MVP: Ο Ζώης Καράμπελας. Για όλους τους προαναφερόμενους λόγους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-23, 35-46, 57-67, 71-84

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης- Περιστέρι 71-84: Καράμπελας, ηγέτης 19 ετών!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College