Άρης- Περιστέρι 87-68 : Μπασκετάρα άλλης εποχής

Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Άρης και νίκησε εύκολα το Περιστέρι που απλώς μείωσε τη διαφορά με τα τρίποντα

Μεγάλο μπάσκετ έπαιξε ο Άρης, ισοπέδωσε 87-68 το Περιστέρι κι έφτασε πλέον στο 4-4 προσθέτοντας μια πολύτιμη νίκη στο ενεργητικό του.

Ο  Άρης είχε τον έλεγχο μέσα από την άμυνά του και ειδικά στην 3η περίοδο έβαλε θεμέλια στη νίκη του. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 27 πόντους (73-46) πριν το Περιστέρι μειώσει με τρίποντα στο τελευταίο πεντάλεπτο. Στο 4-4 πλέον και οι δύο ομάδες. Κορυφαίος του γηπέδου ο Τζέιμς Κέλι με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η ενέργεια που έβγαλε ο Άρης, ειδικά στην άμυνά του ήταν το σημείο της κρίσης. Ειδικά στην 3η περίοδο όταν το επιμέρους 28-15 εδραίωσε τη νίκη για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη. Το Περιστέρι αποδιοργανώθηκε απέναντι στην άμυνα του Άρη και πήγε σε ατομικές προσπάθειες.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Άρη, όμως, να έχει σταθερά το προβάδισμα: 11-5 στο 5’30’’ και 19-15 στο τέλος της περιόδου. Είναι χαρακτηριστικό ότι το Περιστέρι δεν πέρασε ποτέ μπροστά στο σκορ μετά το 4′ (σκορ 4-5).

Ισοφάρισε σε 21-21 στο 12’  με τρίποντο του Κόζι, μείωσε σε 27-26 με νέο τρίποντο του Μίλερ στο 15’ αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου δεν πέτυχε παρά μόνο ένα καλάθι.

Ο Άρης προηγήθηκε 34-28 στο τέλος του ημιχρόνου και στο τρίτο δεκάλεπτο άρχισε να βάζει τα θεμέλια στο θρίαμβο. Στο 22’ οι δύο βολές του Μίλερ έφεραν το Περιστέρι για τελευταία φορά κοντά στο σκορ (36-34). Ακολούθησε ένα πρώτο 9-0 των γηπεδούχων που τους έστειλε στο 45-34 στο 24’ κι ακόμα ένα 12-0 που έφερε τη διαφορά στο +20 (σκορ 62-42 στο 29’).

Στο 33’ ο Άρης πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά (+27 με 73-46) και το Περιστέρι με τρίποντα (4 από τον Κόζι κι ένα από τον Χρυσικόπουλο) απλώς κατέβασε τη διαφορά από τους 20 πόντους.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Οι πόντοι από λάθη αντιπάλου ήταν 23 για τον Άρη και 4 για το Περιστέρι. Οι πόντοι μέσα από το «ζωγραφιστό» ήταν αντίστοιχα 46 έναντι 16! Ο Άρης πέτυχε 21 πόντους στον αιφνιδιασμό. Τρίτο συνεχόμενο double- double για τον Τζέιμς Κέλι.

Μπορείτε ΕΔΩ να διαβάσετε για τα 81 (πλέον) double double στην  καριέρα του Αμερικάνου του Άρη.

Το Περιστέρι είχε 32 προσπάθειες για τρίποντο και 16 για δίποντο κι ακόμα 9 εύστοχα δίποντα και 13 εύστοχα τρίποντα! Ο Άρης είχε 8 λάθη και το Περιστέρι είχε 21.

Ο MVP: Ο Τζέιμς Κέλι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 34-28, 62-43, 87-68

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 8, Λόκετ 8, Νετζήπογλου 6, Γουίλιαμς 16, Κέλι 26, Τζούστον 10, Καμάρας, Σιδηροηλίας 4, Πουλιανίτης 8, Πετανίδης 3, Κλόμπουτσαρ, Κώττας.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 5, Πέτεγουεϊ 11, Χρυσικόπουλος 6, Κατσίβελης 3, Μπράουν 1, Μορέιρα 6, Κόζι 17, Σαλούστρος 5, Μίλερ 14

Τα στατιστικά του Άρη

Τα στατιστικά του Περιστερίου

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης- Περιστέρι 87-68 : Μπασκετάρα άλλης εποχής», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.