Άρης – Προμηθέας 66-65 (παρ.): Νίκη που του δίνει… ανάσα

Ο Άρης νίκησε 66-65 τον Προμηθέα στην παράταση (60-60 κ.α.) και βλέπει με περίσσια αισιοδοξία το τέλος της σεζόν

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε ο Άρης με 66-65 επί του Προμηθέα στην παράταση (60-60 κ.α.) και είναι πλέον πολύ πιο ήρεμος στη Basket League.

Μεγάλος ήρωας για τους γηπεδούχους ήταν ο Διαμαντής Σλαφτσάκης, που έκοψε τον Ριόν Μπράουν σε σουτ τριών πόντων στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Βέβαια για να φτάσει εκεί ο Άρης να πάρει τη νίκη, πέρασε από… χίλια κύματα, καθώς ήταν μονίμως πίσω στο σκορ.

Ο Προμηθέας μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και μάλιστα βρέθηκε να προηγείται 2-11 στο 7’ και 9-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ωστόσο στη δεύτερη περίοδο, το σκηνικό άλλαξε. Η είσοδος των Σλαφτσάκη και Νταλό έδωσε ενέργεια στον Άρη, που πέρασε μπροστά με 24-22.

Πάντως οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με τους Έλις και Μπράουν γύρισαν το ματς. Ετσι στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 38-29.

Ο Προμηθέας έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα…

Ανάλογη ήταν η συνέχεια και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να δείχνει ότι έχει τον έλεγχο του αγώνα και διατήρησε το προβάδισμα (45-52).

Στο τέταρτο όμως, ο Άρης έκανε εξαιρετική εμφάνιση και με τους Τζόουνς, Τολιόπουλο και Μποχωρίδη έκαναν ένα επιμέρους 15-8 και πήγαν το ματς στην παράταση.

Μάλιστα ο Άρης προηγήθηκε με 65-60, όμως ο Προμηθέας ισοφάρισε με δύο βολές του Κασελάκη και τρίποντο του Μπράουν.

Ο Τζόουνς με 1/2 βολές έκανε το 66-65, ενώ το παιχνίδι κρίθηκε στην τάπα του Σλαφτσάκη στον Μπράουν!

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 29-38, 45-52, 60-60 (κ.α.), 66-65

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Φλιώνης, Μποχωρίδης 9 (1), Μακγκί 3, Τζόουνς 20 (1), Χάρις, Σλαφτσάκης 7 (1), Βεργίνης, Τολιόπουλος 3 (1), Χριστίδης, Μπελ 6 (2), Νταλό 3, Κάιζερ 15.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Κατσίβελης 2, Μέγιερ 6 (2), Λίποβι 9 (2), Έλις 11, Μπράουν 20 (5), Σαλούστρος 5 (1), Κασελάκης 2, Γκίκας 5, Τσαϊρέλης 3, Γερομιχαλός, Σανδραμάνης, Παρκς 2.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – Προμηθέας 66-65 (παρ.): Νίκη που του δίνει… ανάσα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.