Χολαργός – Ολυμπιακός 68-73: Απόδραση στην παράταση

Ο Ολυπιακός τρόμαξε, αλλά στο τέλος κατάφερε να φύγει νικητής από τον Χολαργό
Χολαργός – Ολυμπιακός 68-73:  Απόδραση στην παράταση

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα στην έδρα του Χολαργού και χρειάστηκε την παράταση για να πάρει τη νίκη 73-68 (κ. αγ. 61-61) σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική της Basket League.

Ο Χολαργός έφερε το παιχνίδι στα δικά του μέτρα, εκμεταλλευόμενος και την αστοχία των παικτών του Ολυμπιακού, διεκδικώντας τη νίκη.

Είχαν το προβάδισμα για περίπου 38 λεπτά, προηγήθηκαν 59-56, 2:05 πριν από τέλος, όμως σε εκείνο το σημείο ο Στρέλνιεκς κράτησε ζωντανό τον Ολυμπιακό.

Ο Λετονός με πέντε σερί πόντους έφερε τον Ολυμπιακό στο 61-59 (11’’ πριν από το τέλος), όμως ο Λοβ με ατομική προσπάθεια και λέι απ, ισοφάρισε 61-61 (στο 39:59) και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Εκεί ο Ολυμπιακός με μπροστάρη τον Μιλουτίνοφ και άξιο συμπαραστάτη τον Βεζένκοφ, κυριάρχησε, οι γηπεδούχοι δεν είχαν άλλες δυνάμεις, σωματικές και ψυχικές και οι φιλοξενούμενοι έφθασαν στο τελικό 73-68.

Ο Μιλουτίνοφ (21 πόντοι, 17 ριμπάουντ, τρεις ασίστ, τρία κλεψίματα και δύο μπλοκ) ήταν με διαφορά ο στυλοβάτης του Ολυμπιακού, οι οποίοι είχαν 4/33 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 29-26, 47-41, 61-61

H παράταση: 68-73

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 9 (3), Γιάνκοβιτς 12, Οκερεαφόρ, Αγκμπελέσε 6 (10ριμπ.), Χόκινς 15 (1), Κώττας 1, Σπυριδωνίδης, Τάλτον 8, Σκουλίδας 3 (1), Καλαϊτζάκης, Ραλλάτος, Λαβ 14.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοβ 15, Μιλουτίνοφ 21 (17ριμπ.), Μάντζαρης, Στρέλνιεκς 11, Τίμα 2, Πρίντεζης 5, Σπανούλης 6, Μπόγρης, Παπανικολάου 10 (2), Τουπάν 3 (1/6τρ.), ΛεΝτέι.

Ολυμπιακός: Χωρίς Γουίλιαμς – Γκος με Χολαργό

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χολαργός – Ολυμπιακός 68-73: Απόδραση στην παράταση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.