Χολαργός – Περιστέρι 75-76: Βασιλόπουλος και… τέζα ο Χολαργός!

Σε ένα ματς θρίλερ, η ομάδα του..... κατάφερε να πάρει τη νίκη στο τέλος

Το Περιστέρι πήρε μεγάλο διπλό (75-76), αλλά ο Χολαργός έχει κάθε δίκιο να διαμαρτύρεται για το τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου.

Ο αρχηγός του Περιστερίου, με τρίποντο σε νεκρό χρόνο, έδωσε την νίκη στην ομάδα του, αλλά οι γηπεδούχοι φωνάζουν (δικαιολογημένα) για το λάθος που έχει γίνει από τον χρονομέτρη στο τέλος.

Οι δύο ομάδες άρχισαν αρκετά επιθετικά το παιχνίδι, με τον Χολαργό να έχει ένα μικρό προβάδισμα. Μετά το 14-11 έκανε ένα σερί 10-3 και έφτασε την διαφορά στο +10 (24-14), με το Περιστέρι να απαντά με ένα 7-0 και να μειώνει σε 24-21.

Με την τετράδα των Γιάνκοβιτς, Αγκμπελέσε, Χόκινς και Λοβ να τραβάνε όλο το σκοράρισμα για την ομάδα του Χολαργού, το Περιστέρι κρατήθηκε κοντά στο σκορ χάρη στον Μπέντιλ που με 11 πόντους στο ημίχρονο (20 συνολικά), έμεινε κοντά στο σκορ στην ανάπαυλα (45-39).

Ο Χολαργός σε μία τραγική τρίτη περίοδο (συνολικό σκορ 10-9), απλά συντήρησαν την διαφορά (55-48) και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με αυτό το προβάδισμα.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη μείωσαν στον πόντο ωστόσο 57-56 στο 32’ και στο 35’ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 62-60, κάνοντας ένα σερί 15-4. Οι παίκτες του Α. Λυκογιάννη όμως έκαναν ένα σερί 5-0 και πέρασαν ξανά μπροστά με τρεις πόντους.

Ο Γκρέι έφερε και πάλι μπροστά την ομάδα του Περιστερίου (65-67), με το τελευταίο τρίλεπτο να γίνεται πραγματικό θρίλερ.

Buzzer Beater και φωνές

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό ισόπαλες (70-70), με τον Χολαργό να περνά μπροστά 72-71, από την γραμμή των βολών. Ο Γκρέι έκανε το λάθος και έχασε τη μπάλα στα 23.3, με τον Χόκινς να πηγαίνει ξανά στις βολές και να τις χάνει, με τον Γιάνκοβιτς να κάνει επιθετικό φάουλ (αυστηρή απόφαση) και τον Βασιλόπουλο να ευστοχεί και δίνει προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Φιτζπάτρικ όμως με ένα τρίποντο από τα 7 μέτρα, έκανε το 75-73, 6.5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος!

Το Περιστέρι πήρε την τελευταία επίθεση, και ο Βασιλόπουλος με τρίποντο εκτός ισορροπίας έδωσε τη νίκη στην ομάδας του, με τον Χολαργό να έχει κάθε δίκιο να διαμαρτύρεται!

Όπως φάνηκε και στο ριπλέι, η επαναφορά έγινε στα 2.7, ο χρονομέτρης καθυστέρησε να ξεκινήσει το χρονόμετρο και αφού ο Βασιλόπουλος ευστόχησε, ο χρόνος συνέχισε να κυλάει αντί να σταματήσει! Από τον πίνακα του γηπέδου φαινόταν πως υπάρχουν ακόμη 0.6, κάτι που οι διαιτητές δεν δέχτηκαν και πήγαν στα αποδυτήρια κάτω από έντονες αποδοκιμασίες.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 45-39, 55-48, 75-76

ΧΟΛΑΡΓΟΣ: Φιτζπάτρικ 6, Γιάνκοβιτς 16 (4 ριμπ., 3 ασίστ), Οκερεαφόρ 5, Αγκμπελέσε 14 (6 ριμπ., 2 κλεψ.), Χόκινς 18 (7/7 σουτ, 5 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.), Κότας 2, Καμπερίδης 2, Σπυριδωνίδης 2, Τάλτον, Σκουλίδας, Λοβ 10.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Βασιλόπουλος 10, Γκρέι 14, Σίρκο 5, Ντάνιελ 4, Καράμπελας, Μουράτος 6, Σκορδίλης 10, Χάροου 6, Αγραβάνης, Μπέντιλ 20 (3 ριμπ., 3 κλεψ.), Κάλαχαν 1.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χολαργός – Περιστέρι 75-76: Βασιλόπουλος και… τέζα ο Χολαργός!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.