Είχε ακόμα «καύσιμα» ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά και παρότι ήταν με 92-76 την πλάτη στον τοίχο αντέδρασε και επικράτησε με ... του Παναθηναϊκού

Ο Ολυμπιακός έπρεπε να αντιδράσει αν δεν ήθελε τον Παναθηναϊκό να στέφεται πρωταθλητής στην έδρα του και το έκανε με εμφατικό τρόπο. Οι «ερυθρόλευκοι» έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες στο ΣΕΦ έκαναν δυναμικό come back και κερδίζοντας με 92-76 ισοφάρισαν τη σειρά των τελικών σε 2-2 και πλέον, ο τίτλος του πρωταθλητή θα κριθεί στο «Νίκος Γκάλης» την ερχόμενη Κυριακή (17/6). Για τους Πειραιώτες «αποκάλυψη» ήταν ο Τζαμέλ ΜακΛιν που είχε 20 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Πασκουάλ: «Άξιζαν τη νίκη. Τους κάναμε δώρο βολές»

Σφαιρόπουλος: «Η στατιστική τα λέει όλα»

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ματς από το ξεκίνημα και δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ δείχνοντας τεράστια διάθεση σε άμυνα κι επίθεση. Παράλληλα, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ευτύχισε να δει τους παίκτες του πάγκου να δίνουν ώθηση σε όλη την ομάδα πετυχαίνοντας 49 πόντους έναντι μόλις 27 των «πρασίνων», οι οποίοι δεν βρήκαν λύσεις στην ενέργεια των γηπεδούχων, ενώ επιθετικά περίμεναν πολλά από τους Τζέιμς (20π.) – Λοτζέσκι (16π.) που δεν ήταν ήταν αρκετοί.

Με τον Ολυμπιακό να επιλέγει να τροφοδοτήσει τον Γιώργο Πρίντεζη ξεκίνησε το ματς. Οι «κόκκινοι» βρήκαν σκορ κοντά στο καλάθι και μπόρεσαν να πάρουν ψυχολογία και τα ηνία στο σκορ με 10-5 (στο 3’). Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε επιλέξει να «χτυπήσει» στο σετ παιχνίδι και με την τριπλέτα των Σπανούλη – Παπανικολάου – Πρίντεζη διατηρούσε ένα προβάδισμα που ολοένα και μεγάλωνε (21-12 στο 7’). Ο Παναθηναϊκός παρότι «πάλευε» να μείνει μέσα στο παιχνίδι είχε μπλοκαριστεί από την ορμή και την ενέργεια που κατέθεταν στο παρκέ οι γηπεδούχοι, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με το σκορ στο 28-19.

Στη δεύτερη περίοδο ο Σφαιρόπουλος επέλεξε να δώσει ανάσες στους βασικούς και να ψάξει λύσεις από τον πάγκο, όμως κάτι τέτοιο δεν του βγήκε. Η «ερυθρόλευκη» άμυνα είχε μεγάλα θέματα με αποτέλεσμα μέσα σε 2 λεπτά να συμπληρώσει τα ομαδικά φάουλ και ο Παναθηναϊκός με σερί 5-0 να μειώσει σε 28-24 (στο 3’). Η απάντηση από τον «κόκκινο» πάγκο ήταν άμεση με τους Πρίντεζη – Σπανούλη να βρίσκονται στο παρκέ και τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα επιμέρους 10-2 για να βρεθεί για πρώτη φορά σε διψήφια απόσταση (32-26 στο 15’). Ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν ιδιαίτερα καλός με το παιχνίδι να σταματάει συνέχεια για να εκτελέσουν οι δύο ομάδες βολές (οι γηπεδούχοι είχαν 19-27 και οι φιλοξενούμενοι 11-17). Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 48-36 και τον Παναθηναϊκό να έχει 3 ασίστ και 9 λάθη, ενώ ο Ολυμπιακός είχε καλύτερη αναλογία με 8 ασίστ και 6 λάθη.

Με… τρελαμένο Λοτζέσκι ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο! Ο Αμερικανός με βέλγικο διαβατήριο πήρε πάνω του τον Παναθηναϊκό και με 3 δικά του τρίποντα έδωσε την ώθηση για ένα επιμέρους 14-5 που έφερε το «τριφύλλι» σε απόσταση αναπνοής (53-50 στο 24’). Το πρώτο μισό μπορεί να ήταν διαγωνισμός βολών, όμως το δεύτερο είχε γίνει διαγωνισμός τρίποντων για τις δύο ομάδες με το τέμπο να ανεβαίνει και με τον Μάικ Τζέιμς να πετυχαίνει 12 συνεχόμενους πόντους ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας μειώσει σε 71-64.

Μετά τη μείωση του σκορ ο αγώνας φαινόταν να γίνεται ακατάλληλος για καρδιακούς, όμως ο Ολυμπιακός σε εκείνη την κρίσιμη καμπή ήταν πιο ψύχραιμος, πιο αποφασιστικός και παίρνοντας εξορθολογιστικές επιθέσεις κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους 15-7 για να στείλει και πάλι τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη (86-72 στο 36’). Για τους γηπεδούχους, που μέχρι εκείνο το σημείο είχαν πάρει 47 πόντους από τους παίκτες του πάγκου έναντι 23 του Παναθηναϊκού, ο παίκτης που είχε αναδειχθεί σε αποκάλυψη της περιόδου ήταν ο Τζαμέλ ΜακΛιν. Ο Αμερικανός ήταν κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια έχοντας πετύχει 20 πόντους με 6/7 δίποντα και 8/13 βολές. Τελικά η πρώτη «ερυθρόλευκη» επικράτηση στο ΣΕΦ έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες ήταν γεγονός με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 92-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 48-36, 71-64, 92-76.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 13, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 12 (11ριμπ.), Παπανικολάου 9 (2), Μάντζαρης 7 (1), ΜακΛιν 20, Μπράουν, Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς 11 (2), Ρόμπερτς 16 (3), Μπόγρης, Γουίλτζερ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Τσ. Πασκουάλ): Σίγκλετον 3, Ρίβερς 6 (1), Γκιστ 12, Λοτζέσκι 16 (4), Καλάθης 12, Τζέιμς 20 (2), Παππάς, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ 3, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.

Παπαδόπουλος: «Είδα την αγωνία του Σώμου για τον νικητή»

Ο… τσαμπουκάς ανάμεσα στον Μπόγρη και τον Καλάθη (vid)