Εύκολα το 1-0 ο Παναθηναϊκός

Με το... δεξί ξεκίνησε τη σειρά των ημιτελικών ο Παναθηναϊκός που επικράτησε με 92-79 του ΠΑΟΚ με τον Καλάθη να γράφει ακόμα ένα double - double

Όντας σοβαρός και δείχνοντας ότι ανεβάζει στροφές ενόψει τελικών ο Παναθηναϊκός κέρδισε με πειστικό τρόπο με 92-79 τον ΠΑΟΚ κι έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών. Οι «πράσινοι» με κορυφαίο τον Νικ Καλάθη που έκανε double – double με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ και καθοριστικό τον Ίαν Βουγιούκα που στο δεύτερο δεκάλεπτο κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια μπόρεσε να διευρύνει το φετινό αήττητο σερί του σε 29-0.

Πασκουάλ: «Έχουμε την εμπειρία του τι συνέβη με τη Ρεάλ»

Παπαθεοδώρου: «Είναι ουτοπικό ότι έχει κλείσει ψαλίδα»

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα έχοντας τη διάθεση να παίξουν επιθετικά και με καλό ρυθμό βρήκαν πόντους και θέαμα (13-6 στο 5’). Με τον Σίγκλετον να ηγείται επιθετικά και τον Καλάθη να δείχνει τα ηγετικά του προσόντα ο Παναθηναϊκός έδειξε να ευνοείται από αυτό το τέμπο και κατάφερε να «χτίσει» μία διψήφια διαφορά (18-8 στο 7’). Ο ΠΑΟΚ, όμως, είχε απάντηση και με τον Χαραλαμπόπουλο να πετυχαίνει 5 πόντους έτρεξε ένα σερί 7-0 για να μειώσει σε 18-15 (στο 9’) και να κλείσει την περίοδο στο -5 (20-15).

Η χαλάρωση των «ασπρόμαυρων» έδωσε μία καλή ευκαιρία στους γηπεδούχους να απαντήσουν με ένα επιμέρους 16-2 για να ξεφύγουν με 35-17 (στο 14’). Οι παίκτες του Πασκουάλ έβλεπαν στο δεύτερο δεκάλεπτο την ευκαιρία να καθαρίσουν από νωρίς το ματς κι επενδύοντας στην άμυνα κατάφεραν να κρατήσουν σε χαμηλά επίπεδα τους αντιπάλους τους, ενώ με αυτόν τον τρόπο έπαιρναν ώθηση και στην επίθεση. Σε μεγάλος πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού είχε εξελιχθεί σε αυτό το διάστημα ο Ίαν Βουγιούκας, τον οποίο ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είχε επιλέξει να τον αντιμετωπίσει με βοήθειες. Ο Έλληνας σέντερ άλλοτε σκοράροντας από τις βολές, άλλοτε με χουκ και πολλές φορές μοιράζοντας εντυπωσιακές ασίστ κατάφερε να εξελιχθεί σε παράγοντας Χ του «πράσινου» κρεσέντο βάζοντας την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας (49-29 στο 19’). Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να έχει βάλει ισχυρές βάσεις… νίκης (51-31).

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε διάθεση να αφήσει τους αντιπάλους του να ροκανίσουν τη διαφορά και με καλή άμυνα που οδηγούσε σε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους 12-7 για να προηγηθεί με 62-38 (25’). Στην πίεση των γηπεδούχων ο ΠΑΟΚ είχε μόνο να αντιπαραβάλει τον Τεράν Πέτεγουεϊ, ο οποίος είχε σημειώσει τους 13 από τους 15 πόντους της ομάδας (67-46 στο 28’). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 72-50 έπειτα από μπάζερ μπίτερ του Κρις Σίγκλετον κι έτσι τα τελευταία λεπτά είχαν… διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο νικητής φαινόταν να έχει κριθεί. Η τέταρτη περίοδος περιελάμβανε ένα… κρεσέντο τρίποντων από τις δύο ομάδες και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 92-79.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 51-31, 72-50, 92-79.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Τσ. Πασκουάλ): Σίγκλετον 13 (2), Παππάς 5, Γκιστ 6, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 17 (2τρ., 12ριμπ.), Ρίβερς 5 (1), Τζέιμς 17  (3), Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους 10, Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 7 (1).

ΠΑΟΚ (Ηλ. Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (1), Κατσίβελης 16, Τζάκσον 4, Γκος 7 (1τρ., 8ασ.), Τζόουνς 2, Πέτεγουεϊ 15 (2), Κρουμπάλι 7, Κόνιαρης 3 (1), Μαργαρίτης 2, Ζάρας 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 9.

Ρεκόρ καριέρας στα… ριμπάουντ ο Καλάθης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εύκολα το 1-0 ο Παναθηναϊκός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.