Ήφαιστος – Λαύριο 80-76: Έβανς και Γκότσερ κράτησαν το αήττητο

Συναρπαστικό ματς στη Λήμνο όπου ο Ήφαιστος έκανε το 6 στα 6 στην έδρα του
Ήφαιστος – Λαύριο 80-76:  Έβανς και Γκότσερ κράτησαν το αήττητο

Βρέθηκε πίσω με 14 πόντους, αλλά ο Ήφαιστος Λήμνου δεν θα άφησε να σπάσει το αήττητο στην έδρα του από το Λαύριο…

Η ομάδα του Ηφαίστου κέρδισε με 80-76 σε ένα από τα συναρπαστικότερα ματς της σεζόν στην Basket League, με τρία σημεία να κρίνουν ουσιαστικά τη νίκη (έκτη σε ισάριθμα παιχνίδια στην έδρα τους).

Το ένα ήταν το 10-0 σερί που έκαναν στη λήξη του ημιχρόνου, το δεύτερο ήταν το επιθετικό κρεσέντο του Έβανς και το τρίτο τα δύο «στοπ» του Γκότσερ στην τελευταία επίθεση του Λαυρίου.

Το Λαύριο ξεκίνησε… αφηνιασμένο στο πρώτο ημίχρονο. Με 7/10 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, πήραν προβάδισμα με 24-29, σε ένα επιθετικό ρεσιτάλ των δύο ομάδων. Στην δεύτερη περίοδο ωστόσο, ο ρυθμός έπεσε, με την ομάδα του Λαυρίου να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να φτάνει την διαφορά στο +14 (28-42) στο 17’!  Εκεί όμως κόλλησε στο σκοράρισμα και ο Ήφαιστος με ένα εκπληκτικό τελευταίο τρίλεπτο, έκανε ένα σερί 10-0 και πήγε στα αποδυτήρια με την χειρότερη δυνατή ζημιά (38-42).

Αυτό ήταν και το ξύπνημα που ήθελε η ομάδα του Σ. Μανωλόπουλου, η οποία με την έναρξη της τρίτης περιόδου, πέρασε μπροστά γρήγορα με 55-49, κάνοντας ένα ακόμη σερί 17-7 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Η περίοδος τελείωσε με τον Ήφαιστο να έχει προβάδισμα δύο πόντων (62-60).

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, στην τέταρτη περίοδο, με τους Έβανς και Ντέβιν, να κάνουν εκπληκτικά πράγματα, καθώς τα καλάθια τους, κρατούσαν το σκορ στο καλάθι, μεταξύ των δύο ομάδων.

Ήφαιστος και Λαύριο μπήκαν ισόπαλοι στο τελευταίο λεπτό (76-76), με τον Έβανς στα 38.5 πριν το τέλος, να δίνει προβάδισμα με δύο βολές στην ομάδα της Λήμνου. Το Λαύριο δέχτηκε δύο τάπες από τον Γκότσερ σε ισάριθμες προσπάθειες και ο Σμιθ με νέες βολές, έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων στην ομάδα του, που διατήρησε με αυτόν τον συναρπαστικό τρόπο, το αήττητο στην έδρα του.

Για τους νικητές, ο Έβανς σημείωσε 28 πόντους, ενώ είχε και 15 ριμπάουντ, σε μια εκπληκτική εμφάνιση, ενώ για τους ηττημένους ο Ντέβιν είχε 24π.

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 38-42, 62-60, 80-76

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 7, Έβανς 28 (12/19 δίποντα, 4/7 βολές, 15 ριμπάουντ, 2 κλεψ.), Γουίγκινς 4, Μπράζελτον 11, Φρεϊμάνις 12, Μανωλόπουλος, Μούρτος 1, Σταμάτης, Διαμαντάκος 4, Χαριτόπουλος 3, Γόντικας, Σμιθ 10.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λούντζης 2, Κακλαμανάκης 10, Κουζέλογλου 8, Λαμπ 11 (4ριμπ., 7 ασίστ), Ίνγκλις 13, Μαστρογιαννόπουλος, Περράκης, Νίξον, Λεγκίκας, Μπιούφορντ 8, Ντέβιν 24 (11/17 σουτ, 12 ριμπάουντ, 1 κλεψ.).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ήφαιστος – Λαύριο 80-76: Έβανς και Γκότσερ κράτησαν το αήττητο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.