Ήφαιστος – Άρης 73-64: «Κλείδωσαν» την επτάδα οι νησιώτες

Ο Ήφαιστος Λήμνου επικράτησε του Άρη στο «Νίκος Σαμαράς», πετυχαίνοντας την 13η νίκη του στην Basket League.

Ο Ήφαιστος Λήμνου επικράτησε του Άρη με 73-64 στο «Νίκος Σαμαράς», πετυχαίνοντας την 13η νίκη του στην Basket League

Παιχνίδι περισσότερο για το γόητρο και για το τελικό πλασάρισμα των ομάδων στη βαθμολογία, ήταν αυτό που  έγινε στο «Νίκος Σαμαράς» της Λήμνου, αφού ο Ήφαιστος έχει εξασφαλισμένη τη θέση του στα πλέι οφ, κάτι που δεν θα προλάβει να κάνει ο Άρης.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εκρηκτικό ξεκίνημα, προηγούμενοι με 10-0 στο 4’, ενώ η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 11 (18-7) στο 9’. Το σκορ της πρώτης περιόδου διαμορφώθηκε στο 18-12.

Οι Θεσσαλονικείς επέστρεψαν στο δεύτερο δεκάλεπτο ύστερα από το κακό ξεκίνημα και πήραν προβάδισμα με 20-21 στο 13’. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 31-30. Πρώτοι σκόρερ του Ηφαίστου ήταν οι Γκότσερ (11π.) και Έβανς (9π). Από την άλλη, ξεχώρισε ο Λάκι Τζόουνς (10π.).

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο καλύτερα στο γήπεδο, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 52-44. Ο Φρειμάνις είχε τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα με 14.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έβγαλε αντίδραση στην τελευταία περίοδο και μείωσε σε 63-57, τρία λεπτά πριν το τέλος.

Ωστόσο, ο Ήφαιστος βρήκε τις απαντήσεις και επικράτησε με 73-64 βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 13-12, ενώ ο Άρης υποχώρησε στο 8-17.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 31-30, 52-44, 73-64

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Σ. Μανωλόπουλος): Γκότσερ 16, Έβανς 17, Ουίγκινς 4, Μπρέιζελτον 3, Φρεϊμάνις 23, Μανωλόπουλος 2, Σταμάτης 8.

ΑΡΗΣ (Γ. Καστρίτης): Φλιώνης 5, ΜακΓκι 12, Τζόουνς 13, Χάρις 6,  Σλαφτσάκης 4, Χρηστίδης 1, Μπελ 11, Νταλό 10, Κάιζερ 2.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ήφαιστος – Άρης 73-64: «Κλείδωσαν» την επτάδα οι νησιώτες», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.