Ήφαιστος – Χολαργός 72-70: Με τη δύναμη της έδρας

Ο Ήφαιστος υπέταξε και τον Χολαργό (72-70) στη Λήμνο

Ο νεοφώτιστος Ήφαιστος Λήμνου για άλλη μια φορά εκμεταλλεύεται στο έπακρο την έδρα του, σε ένα δραματικό παιχνίδι υπέταξε τον Χολαργό 72-70 για την 22η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα της Λήμνου σε ένα καθοριστικό αγώνα έφθασε στη 12η συνολικά νίκη στο πρωτάθλημα και στην 8η στην έδρα της.

Με το σημερινό δίποντο εξασφάλισε μίνιμουμ την 7η θέση στην κανονική περίοδο, αποφεύγοντας τον Παναθηναϊκό στον πρώτο γύρο των πλέι οφ.

Τους «πράσινους» όπως όλα πλέον δείχνουν, θα βρει ο Χολαργός, που γνώρισε στις λεπτομέρειες τη 12η ήττα.

Ο νικητής βγήκε πράγματι στις λεπτομέρειες και ήρθε για τον Ήφαιστο με δύο βολές από τον Σμιθ 7.4’’ πριν από το τέλος, με τον Λοβ να επιχειρεί τρίποντο για το Λαύριο στην τελευταία επίθεση, αλλά να αστοχεί.

Νωρίτερα η αθηναϊκή ομάδα προηγήθηκε 47-37 στο 26’, όμως οι γηπεδούχοι ροκάνισαν το μείον δέκα και προσπέρασαν 54-52 στο 31ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος, με τον Σμιθ να έχει την ψυχραιμία να ευστοχήσει στο κρίσιμο σημείο και να διαμορφώνει το τελικό 72-70 μέσε σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 27-37, 49-52, 72-70.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ  (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 7 (1), Εβανς 5 (1), Γουίγκινς 7 (1), Μπρεϊζελτον 4, Φρεϊμάνις 17 (4), Μανωλόπουλος 3 (1), Μούρτος, Σταμάτης 3 (1), Διαμαντάκος 6, Χαριτόπουλος 8, Σμιθ 12.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 6 (2), Γιάνκοβιτς 19 (1), Οκερέαφορ 2, Αγκμπελέσε 2, Χόκινς 16 (2), Κώττας 7, Καμπερίδης 4, Τάλτον, Ραλάτος 3 (1), Λαβ 11 (1).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ήφαιστος – Χολαργός 72-70: Με τη δύναμη της έδρας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.