Ήφαιστος Λήμνου – ΠΑΟΚ 77-69: Στενεύει ο… κλοιός για τον Δικέφαλο

Ήφαιστος Λήμνου – ΠΑΟΚ 77-69: Ο Ήφαιστος Λήμνου πέτυχε μία σπουδαία νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League και βύθισε τον ΠΑΟΚ ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα. Με το… αριστερό ξεκίνησε ο Κώστας Μέξας στον πάγκο του ΠΑΟΚ, καθώς η ομάδα του δεν κατάφερε να πάρει μία πολύτιμη νίκη και...

Ήφαιστος Λήμνου – ΠΑΟΚ 77-69: Ο Ήφαιστος Λήμνου πέτυχε μία σπουδαία νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League και βύθισε τον ΠΑΟΚ ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα.

Με το… αριστερό ξεκίνησε ο Κώστας Μέξας στον πάγκο του ΠΑΟΚ, καθώς η ομάδα του δεν κατάφερε να πάρει μία πολύτιμη νίκη και να… ξεκολλήσει από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η κατάρρευση στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και τα… τραγικά ποσοστά από τη γραμμή του τριπόντου (4/28), σε συνδυασμό με το σοβαρό πρόσωπο και την ψυχραιμία που έδειξε ο Ήφαιστος Λήμνου, έφερε μία σπουδαία νίκη για τους γηπεδούχους.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, όμως τα δεδομένα άλλαξαν στην τελευταία περίοδο, με το επιμέρους 22-13 να είναι καθοριστικό.

Η ομάδα της Λήμνου… κλείδωσε ουσιαστικά την συμμετοχή της στα play offs, έχοντας ρεκόρ 11-8, ενώ τα πράγματα δυσκόλεψαν για τον ΠΑΟΚ, που παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, με τις πιθανότητες παραμονής να λιγοστεύουν.

Μεγάλο παιχνίδι για τους γηπεδούχους έκανε ο Έβανς, που είχε 10 πόντους, ενώ μάζεψε 14 (!) ριμπάουντ. Πολύ καλή εμφάνιση και για τους Τέρνερ (16 π.), Σμίθ (12 π., 4 ασίστ).

Από την άλλη πλευρά, κορυφαίος ήταν ο Σόρτερ που τελείωσε το ματς με 20 πόντους και έξι ριμπάουντ. Ουίλιαμς (10 π. 9 ριμπάουντ) και Μαργαρίτης (7 π. 11 ριμπάουντ), προσπάθησαν να κρατήσουν τον Δικέφαλο χωρίς επιτυχία.

Ρεσιτάλ τριπόντων στο πρώτο ημίχρονο από Ήφαιστο, σοβαρός ο ΠΑΟΚ

Αν η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, τότε αυτό ισχύει στο πρώτο ημίχρονο του Ηφαίστου, καθώς πολύ γρήγορα ο Χαριτόπουλος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε γρήγορα στροφές, έδειξε πολύ καλό πρόσωπο και κατάφερε να μπει σε ρόλο οδηγού. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε και στο +7 στο 3:19 (12-19) και 2:47 (15-22). Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι και με πολύ καλά ποσοστά στο τρίποντο (5/8), κράτησαν τη διαφορά στους τέσσερις βαθμούς κατά τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (20-24).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:  Κολοσσός – Άρης 90-86: Ανατροπή και νίκη… παραμονής

Ανάλογη ήταν η συνέχεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Δικεφάλου να βρίσκονται μπροστά με οδηγούς του Ουίλιαμς, Μπράουν και Σαρικόπουλο, ωστόσο τους γηπεδούχους να έχουν βρει τρομερό ρυθμό από τα 6,75. Μάλιστα, 3:12 πριν το ημίχρονο, ο Σταμάτης ευστόχησε για τρεις και έφερε το παιχνίδι στα ίσια (36-36). Το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου, βρήκε μπροστά τον Ήφαιστο με 41-40, έχοντας το εντυπωσιακό 10/18 τρίποντα. Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βρουν λύσεις κοντά στο καλάθι, ενώ ήταν άψογοι στο κομμάτι των ριμπάουντ, έχοντας 24, έναντι 11 των γηπεδούχων, με τον Ουίλιαμς να έχει μαζέψει επτά.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι άνοιξαν τη διαφορά ακόμα και στο +8 στο 07:43 (49-41) της περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να μένει μέσα στο σκορ και με ένα μικρό σερί 10-0 βρέθηκε και πάλι μπροστά στο σκορ στο 04:57 με 49-51. Ο Δικέφαλος πήρε και πάλι ρόλο οδηγού και με τον Σόρτερ πρωταγωνιστή, βρέθηκε στο +1 (55-56) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Κατάρρευση στο τελευταίο δεκάλεπτο

Ο Δικέφαλος κατέρρευσε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, αφού το ματς μετατράπηκε σε… μονόλογο για τον Ήφαιστο Λήμνου. Οι ασπρόμαυροι ήταν κακοί σε όλες τις γραμμές του γηπέδου χάνοντας ένα σημαντικό ματς. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα μικρό σερί 7-0 (62-56) και κράτησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος, καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν. Στα τελευταία δύο λεπτά, ο ΠΑΟΚ τα έπαιξε όλα για όλα, με τον Μαργαρίτη να είναι ο κορυφαίος, ωστόσο ήταν πλέον αργά.

Ήφαιστος Λήμνου – ΠΑΟΚ -Τα δεκάλεπτα: 20-24, 21-16,14-16, 22-13

Ηφαιστος (Μανωλόπουλος): Έβανς 10 (4/5 δίποντα, 2/8 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σμιθ 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκίλμπερτ 3 (1), Χαριτόπουλος 9 (3/5 τρίποντα), Χάμοντς 3 (1), Σταμάτης 11 (3/4 τρίποντα), Πελεκάνος 8 (0/4 τρίποντα), Μούρτος 3 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τέρνερ 16 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές)

ΠΑΟΚ (Μέξας): Σχίζας 6 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράουν 11 (1/8 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Μαργαρίτης 7 (1/6 σουτ, 11 ριμπάουντ), Σόρτερ 20 (5/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Σαρικόπουλος 8, Ρετ 4 (4 ριμπάουντ), Τσόχλας 3 (0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Χατζηνικόλας, Μπεστ (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 10 (9 ριμπάουντ)