Ήφαιστος Λήμνου – Ρέθυμνο 77-80: Τεράστια νίκη παραμονής

Το Ρέθυμνο πέρασε με νίκη 80-77 από τη Λήμνο και πλέον ελπίζει βάσιμα στην παραμονή στην κατηγορία

Το Ρέθυμνο πέτυχε μία νίκη που είναι σχεδόν… μισή παραμονή, καθώς επικράτησε του Ηφαίστου Λήμνου με 80-77 και πλέον ελπίζει βάσιμα.

Η κρητική ομάδα επικράτησε μέσα σε μία έδρα, όπου μέχρι στιγμής έχουν περάσει μόνο οι «μεγάλοι» και έχουν ηττηθεί όλοι οι υπόλοιποι αντίπαλοι.

Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχικά νίκη για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, που εκεί που έδειχνε να είναι καταδικασμένη, τώρα κρατάει την τύχη στα χέρια της.

Πλέον το Ρέθυμνο είναι ισόβαθμο στους 24 βαθμούς με την Κύμη, αλλά έχει το πάνω χέρι, αφού έχει δύο νίκες στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Τράβις Μπάντερ, οποίος σε 23 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 17 πόντους με 5/7 τρίποντα.

Ο Ήφαιστος είναι ουσιαστικά αδιάφορος στα τελευταία ματς, αφού δεν κινδυνεύει και απλά θέλει ένα καλύτερο πλασάρισμα εν όψει των πλέι οφ.

Το παιχνίδι άρχισε με τους Κρητικούς να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα. Το τέλος της πρώτης περιόδους τους βρήκε στο +4 (20-24) και το φινάλε του ημιχρόνου στο +3 (37-40).

Η αναμέτρηση παρέμεινε αμφίρροπη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Το Ρέθυμνο προηγήθηκε στην 3η περίοδο με 49-43, αλλά ο Ήφαιστος αντέδρασε, πέρασε με 53-52, αλλά στο τέλους του δεκαλέπτου, ήταν και πάλι πίσω με τρεις πόντους.

Στην τελευταία περίοδο, το Ρέθυμνο ξέφυγε δύο φορές με έξι και επτά πόντους, αντίστοιχα, ο Ήφαιστος αντέδρασε και μείωσε στον πόντο, αλλά ο Μπάντερ έδωσε και πάλι τη λύση με διαδοχικά τρίποντα, για να γράψει τελικά το 80-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 37-40, 56-59, 77-80

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 13 (3), Έβανς 13, Γουίγκινς 6, Μπρέιζελτον 12 (1), Φρεϊμάνις 9 (2), Μανωλόπουλος, Μούρτος 5 (1), Σταμάτης 5 (1), Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 11 (1), Σμιθ 3.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 2, Μπαρτ 14 (2), Κλάντον 4, Χίκι 19 (4), Ντάνιελς 11 (1), Σιγκούνας 6 (2), Καλογιαννίδης, Ραζής, Μπάντερ 17 (5), Τζόουνς 7.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ήφαιστος Λήμνου – Ρέθυμνο 77-80: Τεράστια νίκη παραμονής», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.