Ιωνικός- Μεσολόγγι 100-85: Πήρε και τη διαφορά

Ιωνικός- Μεσολόγγι 100-85:  Πήρε και τη διαφορά

Ο Ιωνικός πήρε διπλή νίκη στο κλειστό του «Πλάτωνα» κόντρα στο Μεσολόγγι. Κι αυτό διότι με το τελικό 100-85 επί των νεοφώτιστων κάλυψε το -13 από τον πρώτο αγώνα. Κι αυτό είναι πολύ σημαντικό για τη συνέχεια.

Ο Ιωνικός είχε πεντάδα… φωτιά με Σμιθ (23π), Χουγκάζ (17π), Μαυροκεφαλίδη (16π), Τολιόπουλο (15π) και Χόλογουελ (13π) και πήρε αυτό που ήθελε. Φοβερός Γκότσερ για το Μεσολόγγι με 28 πόντους (τους 20 στο πρώτο ημίχρονο)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο Ιωνικός παρουσίασε πολύ περισσότερες λύσεις από το Μεσολόγγι και κυρίως δεν έχασαν οι παίκτες τη ψυχραιμία τους όταν οι φιλοξενούμενοι κάλυψαν διαφορά και απείλησαν

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Σε πολύ υψηλό ρυθμό άρχισε ο αγώνας με τον Ιωνικό να προηγείται 11-2 στο 4’ και 28-14 στο 8’ με τον Νίκο Χουγκάζ να είναι ο πρωταγωνιστής με 10 πόντους. Όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν χάρη στον Τόντρικ Γκότσερ που οδηγούσε την επίθεσή τους. Μετά το 28-19 της πρώτης περιόδου, το Μεσολόγγι μείωσε ακόμα περισσότερο σε 30-27 στο 12’ αλλά πλέον ο Ιωνικός βρήκε επιπλέον λύσεις.

Ο Σμιθ και ο Χόλογουελ ήταν παραγωγικοί και οι Νικαιώτες προηγήθηκαν 42-32  στο 15’30’’ και 51-44 στο ημίχρονο. Οι Σμιθ (13), Χόλογουελ (13) και Χουγκάζ (10) είχαν τους 36 από τους 51 πόντους του Ιωνικού ενώ ο Γκότσερ είχε τους 20 από τους 44 των νεοφώτιστών.

Στο 22’30’’ ο Ιωνικός ισοφάρισε τη διαφορά της ήττα του στον πρώτο αγώνα (60-47) και μισό λεπτό μετά την ξεπέρασε (63-47) με έξι σερί πόντους του Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Το Μεσολόγγι έβγαλε αντίδραση και με τον Γκότσερ να συνεχίζει να σκοράρει μείωσε σε 66-63 στο 28’30’’.

Με τρίποντο του Πετρόπουλου ο Ιωνικός πήρε ανάσα (76-69) στο 33’ και λίγο αργότερα βρέθηκε στο +8 (σκορ 81-73). Ο Ιωνικός ισοφάρισε και πάλι στο 37’ τη διαφορά του πρώτου αγώνα (86-73) και βρέθηκε στο 39’ στο +17 (σκορ 96-79) με 2/2 τρίποντα του Βασίλη Τολιόπουλου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:  Η προαναφερόμενη πεντάδα του Ιωνικού πέτυχε 84 πόντους, ένα λιγότερο απ’ όλο το Μεσολόγγι. Που πάντως ξεχώρισε για τις 30 ασίστ (!) που μοίρασε

Ο MVP: Οι Νικαιώτες είχαν διαφορετικό πολυτιμότερο παίκτη ανά περίοδο. Αρχικά ο Χουγκάζ, μετά ο Σμιθ και ο Χόλογουελ, στα δύσκολα ο Μαυροκεφαλίδης ενώ στο τέλος ο Τολιόπουλος έβαλε τα καλάθια που έδωσαν και τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 51-44, 68-65, 100-85

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αγγέλου): Σμιθ 23, Πρίτζετ 7, Μαυροκεφαλίδης 16, Χόλογουελ 13, Χουγκάζ 17, Πετρόπουλος 3, Μουσταφά 6, Τολιόπουλος 15, Χόλιφιλντ 3.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 4, Γκότσερ 28, Λάνγκφορντ 9, Μοτσενίγος, Πουαριέ 12, Γκριν 15, Ντέιβις, Ναούμης 4, Σαχπατζίδης 6, Χατζηνικόλας 7, Γράβας