Ιωνικός Νίκαιας- Λαύριο 88-89: Κορυφή και τους αρέσει

Ματσάρα στον «Πλάτωνα» και θρίαμβος για το Λαύριο (89-88) επί του εξαιρετικού Ιωνικού με την ομάδα του Σερέλη να παραμένει στην κορυφή

Ματσάρα στο κλειστό του «Πλάτωνα» και θρίαμβος για το Λαύριο (89-88) επί του εξαιρετικού Ιωνικού με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να παραμένει στην κορυφή

Το Λαύριο είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά ο Ιωνικός με αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο έφερε τον αγώνα στο… σουτ! Αυτό ήταν άστοχο από τον Σμιθ κι ενώ είχαν προηγηθεί εκατέρωθεν άστοχες βολές (1/2 από Χουγκάζ και 0/2 από Μουράτο).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ:  Έτσι όπως πήγε… στο σουτ. Στις λεπτομέρειες, στις βολές και βέβαια στα επιθετικά ριμπάουντ του Λαυρίου.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο αγώνας είχε πολύ υψηλό ρυθμό από την αρχή με τις δύο ομάδες να δοξάζουν την επίθεση. Το Λαύριο με 9/10 δίποντα και 8 πόντους στον αιφνιδιασμό προηγήθηκε με 30-24 στο 10’ ενώ είχε βρεθεί και στο +8 νωρίτερα. Ο ίδιος υψηλός ρυθμός διατηρήθηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τον Ιωνικό όμως να παρουσιάζεται περισσότερο βελτιωμένος μετά την είσοδο του Κόνιαρη.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν μέχρι και στον πόντο (44-45 στο 16’) όμως το Λαύριο κατάφερε να πάρει καλή διαφορά (56-49) στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 23’ το Λαύριο βρέθηκε στο +11 (σκορ 62-51) και λίγο πιο μετά πήγε και στο +12 και είχε τον έλεγχο με το ρυθμό πλέον να έχει πέσει. Ο Ιωνικός έγινε απειλητικός όταν μείωσε σε 75-74 στο 33’. Στο 36’ το σκορ ήταν 83-79 για το Λαύριο ενώ 2’39’’ πριν το τέλος με τρίποντο του Πετρόπουλου ο Ιωνικός ισοφάρισε 85-85.

Ο αγώνας είχε γίνει θρίλερ καθώς Μουράτος και Χουγκάζ ήταν εύστοχοι (87-87). Με 1 λεπτό για το τέλος ο Ντέιβις είχε 2/2 βολές (87-89) και ο Χουγκάζ αστόχησε σε τρίποντο. Όπως αστόχησε και ο Κόζι και ο Ιωνικός είχε μια τελευταία ευκαιρία. Με 10’’ για το τέλος ο Χουγκάζ είχε 1/2 βολές (88-89) κι αμέσως έγινε φάουλ στον Μουράτο ο οποίος είχε 0/2 αλλά ο Σμιθ είχε κακή επιλογή στο τέλος

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Τα επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων που τους έδωσαν 18 πόντους.

O MVP: Ο Πέτρος Γερομιχαλός… Πιθανότατα ελάχιστοι παίκτες στην Basket League έχουν το δικό του IQ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-30, 49-56, 64-71,  88-89

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αγγέλου): Σμιθ 22, Πρίτζετ 8, Βλάχος, Μουσταφά 6, Χουγκάζ 9, Πετρόπουλος 3, Μαυροκεφαλίδης 10, Χόλογουελ 25, Τολιόπουλος 2, Χόλιφολντ 3, Κόνιαρης

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης):  Κάρτερ 14, Μουράτος 6, Ντιαλό 13, Ντέιβις 17, Γερομιχαλός 11, Κόζι 6, Σάβατζ, Περσίδης 3, Ανοσίκε 10, Μαστρογιαννόπουλος 9

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΙΩΝΙΚΟΥ

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΛΑΥΡΙΟΥ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ιωνικός Νίκαιας- Λαύριο 88-89: Κορυφή και τους αρέσει», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College