Ηρακλής- ΑΕΚ 86-74: Η ανάσα και νέα ατυχία

Ο Ηρακλής πήρε τη νίκη που χρειαζόταν τόσο πολύ την ίδια στιγμή που στην ΑΕΚ έχουν αγανακτήσει με τη νέα ατυχία που τους βρήκε με τον Ανγκόλα.

Ο Ηρακλής είχε ένα τεράστιο «ΠΡΕΠΕΙ» κόντρα στην ΑΕΚ και έφτασε στη 2η νίκη του στην Basket League μετά το 86-74.

Την ίδια στιγμή που ο Ηρακλής έπαιρνε βαθιά ανάσα (έχει και τον αγώνα με τον Ιωνικό, την Τετάρτη 15/12 στη Θεσσαλονίκη) στην ΑΕΚ προσπαθούσαν να βρουν ποιος έχει… καταραστεί την ομάδα φέτος. Νέο πλήγμα με τον Μπράιαν Ανγκόλα που αποχώρησε και εισήχθη στο νοσοκομείο για εξετάσεις μετά το πρόβλημα που παρουσίασε στη δεύτερη περίοδο! Τρομερό αυτό που συμβαίνει με την «Ένωση» φέτος.

Μεγάλο παιχνίδι από Σκορδίλη (παρά ένα πόντο δεν ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του), Γούλριτζ. Θετικός ο Κουζέλογλου, όπως και (σαν «άσος») ο Ντάγκλας. Η ΑΕΚ άρχισε πολύ δυνατά αλλά στη συνέχεια έμεινε από λύσεις και από δυνάμεις

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο Ηρακλής ανέβασε την πίεση και την ενέργεια στην άμυνά του στο δεύτερο μέρος και περιόρισε σημαντικά την ΑΕΚ. Η υπεροχή του στα ριμπάουντ και οι 29 πόντοι της αντιπάλου στο δεύτερο μέρος έπαιξαν μεγάλο ρόλο. Και βέβαια εκμεταλλεύτηκε τις περισσότερες επιλογές του απέναντι στην «Ένωση» που μετά και την αποχώρηση του Ανγκόλα έμεινε με ακόμα λιγότερες

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Η ΑΕΚ είχε εκπληκτικό ξεκίνημα και προηγήθηκε 14-3 στο 4’ με τον Γκρίφιν να έχει 11 πόντους. Στο 7’30’’ η ΑΕΚ ήταν στο 21-12, ο Ηρακλής είχε 1/6 τρίποντα αλλά μάζεψε σταδιακά τη διαφορά.

Στο 11’30’’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 27-27, στο 15’ πέρασαν με 34-33 έχοντας συμμαζέψει την άμυνά τους αλλά η ΑΕΚ έβρισκε λύσεις με τα τρίποντα και προηγήθηκε 45-42 στο τέλος του πρώτου μέρους. Στο διάστημα αυτό οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/16 τρίποντα ενώ οι γηπεδούχοι αντίστοιχα είχαν 2/10. Επίσης η ΑΕΚ είχε πάρει 15 πόντους από τα λάθη του Ηρακλή.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την υπεροπλία τους κοντά στο καλάθι αλλά και τον πολύ καλό αγώνα του Γούλριτζ. Όπως επίσης και τις ελάχιστες «ανάσες» που είχαν όσοι παίκτες της ΑΕΚ έχουν απομείνει διαθέσιμοι (αποχώρησε και ο Ανγκόλα στο δεύτερο μέρος).

Ο Ηρακλής άρχισε σταδιακά να ανεβάζει τη διαφορά: 57-54 στο 26’ και 64-55 στο 28’ αλλά και σε διψήφιο νούμερο (69-59) λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Σ’ αυτό το διάστημα η ΑΕΚ είχε 1/6 τρίποντα και το επιμέρους 27-17 αποδείχθηκε καθοριστικό για τον Ηρακλή.

Που έφτασε τη διαφορά και στο +14 (σκορ 82-68) στην τελευταία περίοδο και ουσιαστικά «καθάρισε» τον αγώνα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Οι Σκορδίλης και Γούλριτζ είχαν μαζί 38 πόντους με 15/18 δίποντα. Τα 13 επιθετικά ριμπάουντ του Ηρακλή. Η ΑΕΚ πήρε 15 πόντους από τα λάθη του Ηρακλή στο πρώτο μέρος και μόλις 5 στο δεύτερο. Οι γηπεδούχοι είχαν 21 ασίστ, με Ντάγκλας και Παπαδάκη να έχουν τις 12. Για 3η φορά στην καριέρα του ο Σκορδίλης πετυχαίνει τουλάχιστον 20 πόντους (είχε 21) σ’ έναν αγώνα μετά τους 22 με το Περιστέρι κόντρα στον Ήφαιστο (9/3/2019) και 20 κόντρα στην Λάρισα (3/3/2018) πάλι με το Περιστέρι. Η ΑΕΚ είχε 8/16 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και 1/11 στο δεύτερο αλλά και 0/5 στο τέταρτο δεκάλεπτο. Συνολικά πέντε παίκτες (τρεις από την ΑΕΚ και δύο από τον Ηρακλή) έπαιξαν πάνω από 30 λεπτά στον αγώνα. Η ΑΕΚ είχε 45 πόντους στο πρώτο μέρος και 29 στο δεύτερο.

Ο MVP: Ο Γάιος Σκορδίλης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-27, 42-45, 69-62,  86-84

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης, Γκάρετ 6, Αγραβάνης 8, Κουζέλογλου 15, Ντάγκλας 11, Γούλριτζ 17, Σκορδίλης 21, Τέιλορ 6, Παπαδάκης 2

ΑΕΚ (Δέδας): Φλιώνης 10, Ανγκόλα 6, Παππάς 16, Γκρίφιν 17, Χάμερ 18, Κολόμ 3, Πετρόπουλος, Φιλιππάκος 2, Μαυροειδής 2, Βαουλέτ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ηρακλής- ΑΕΚ 86-74: Η ανάσα και νέα ατυχία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.