Ηρακλής- Άρης 54-76 : Επιβλητικός και ισοπεδωτικός

Ο Άρης επικράτησε εύκολα στο «Ιβανώφειο» (54-76) του Ηρακλή και τον έπιασε στη βαθμολογία αφού και οι δύο πλέον έχουν ρεκόρ 6-10.

Όμως ο Άρης ουσιαστικά πέτυχε διπλή νίκη καθώς έχει επικρατήσει δύο φορές του Ηρακλή μέσα στη σεζόν. Όπως και της Λάρισας την οποία νίκησε την πρόσφατη αγωνιστική. Κάπως έτσι μέσα σε λίγες μέρες οι «κιτρινόμαυροι» έφτιαξαν το μέλλον τους στην Basket League.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η τρομερή άμυνα του Άρη έκανε και πάλι το θαύμα της καθώς αποσυντόνισε τον Ηρακλή και τον έβγαλε εκτός αγώνα. Ειδικά από την έναρξη του δευτέρου μέρους και μετά ο Άρης δεν απειλήθηκε

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Άρης από την αρχή του αγώνα απέκτησε τον έλεγχο χάρη στην καλή του άμυνα. Προηγήθηκε 20-13 στο πρώτο δεκάλεπτο και 38-29 στο ημίχρονο. Το καλύτερο όμως το είχε για την 3η περίοδο. Παίζοντας με την ίδια συγκέντρωση κι ένταση στην άμυνα κράτησε τους γηπεδούχους στο μηδέν για 6’36’’. Στο ίδιο διάστημα έτρεξε ένα σερί 13-0 και ξέφυγε 51-29!!! Πλέον οι παίκτες του Σάββα Καμπερίδη είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα απέναντι σ’ έναν Ηρακλή που πελαγοδρομούσε. Με 2’18’’ για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Άρης ξέφυγε με 57-32 κι έδινε θριαμβευτικές διαστάσεις στη νίκη του. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους όταν με σερί 8-0 μείωσαν σε 42-59 στο 33’ αλλά ο Άρης κι αφού μεσολάβησαν συνεχόμενες τεχνικές ποινές στον Βεργίνη ξέφυγε εκ νέου με 68-42… Τίποτα δεν ήταν δυνατό να αλλάξει

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Χάγκινς και Χάτσερ είχαν μαζί 0/9 τρίποντα

Ο MVP: Δεν υπάρχει παίκτης που να υστέρησε αλλά ούτε και κάποιος που να ξεχώρισε ιδιαίτερα. Ο Άρης έκανε σπουδαία ομαδική δουλειά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 29-38, 34-59, 54-76

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 3, Σαγκς, Καββαδάς 12, Χάνλαν 12, Χάγκινς 9, Ίμπανκς 9, Σχίζας, Γεωργαλάς, Τσαϊρέλης 2, Φίλλιος, Βεργίνης 5, Χάτσερ 2

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης 8, Κουζέλογλου 12, Τσάλμερς 13, Ντραγκίσεβιτς 4, Ντεκόζι 10, Σταμάτης 7, Σλαφτσάκης, Μιλόσεβιτς 10, Χαριτόπουλος 2, Σιδηροηλίας, Λιτλ 10

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΡΗ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ηρακλής- Άρης 54-76 : Επιβλητικός και ισοπεδωτικός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College