Ηρακλής – Άρης 72-67: Φιλικό ντέρμπι Θεσσαλονίκης

Φιλικό ματς μεταξύ των ομάδων της Θεσσαλονίκης...

Ηρακλής – Άρης 72-67: Στην τελική ευθεία της προετοιμασίας τους έχουν μπει οι δύο ομάδες, ενόψει της έναρξης της Basket League.

Ηρακλής – Άρης 72-67: Οι δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης έδωσαν μεταξύ τους φιλικό, μία εβδομάδα πριν την έναρξη των επίσημων αγωνιστικών.

Το παιχνίδι έγινε στο Ιβανώφειο, φυσικά κεκλεισμένων των θυρών, με τον «Γηραιό» να παίρνει τη νίκη με 72-67.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παρκέ με τον Ντεκόζι να σημειώνει επτά πόντους, προηγήθηκε με 7-13 και 11-17, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 14-17.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Basket League: Παρουσίασε το Υγειονομικό Πρωτόκολλο

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά του Άρη και πέρασαν μπροστά με 27-22 στο 15′, διατηρώντας το προβάδισμα, μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (35-31).

Με επιμέρους σκορ 12-3 στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ηρακλής πήρε διαφορά 13 πόντων, 47-34, χάρη κυρίως στην ευστοχία του από την περιφέρεια. Η ομάδα μας μ’ ένα σερί 6-0 μείωσε σε 47-40, όμως ο αντίπαλος αύξησε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή, με τη λήξη της περιόδου (56-45).

Ο Άρης παρουσιάστηκε βελτιωμένος στο τέταρτο δεκάλεπτο, ειδικά στο κομμάτι της άμυνας και με πρωταγωνιστή τον Κουζέλογλου (σκόραρε 10 πόντους στην τελευταία περίοδο), «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 16-4, περνώντας μπροστά στο σκορ με 60-61, πεντέμιση λεπτά πριν τη λήξη. Με τον Σαγκς να δίνει επιθετικές λύσεις, ο Ηρακλής ανέκτησε το προβάδισμα, φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 35-31, 56-45, 72-67

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Τσίλντρες, Σαγκς 17 (3), Σχίζας 3 (1), Καββαδάς 7, Τσαϊρέλης 8, Φίλλιος, Μπόουλιν 3 (1), Μουρ 8 (2), Βεργίνης 6 (2), Ντάνιελ 7, Χάνλαν 13 (2).

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 13 (2), Σταμάτης 6 (2), Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 4, Μιλόσεβιτς 4, Χαριτόπουλος 1, Κουζέλογλου 15 (2), Καλαϊτζίδης, Τσάλμερς 10 (1), Νετζήπογλου, Ντραγκίτσεβιτς 2, Ντεκόζι 10 (2).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ηρακλής – Άρης 72-67: Φιλικό ντέρμπι Θεσσαλονίκης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.