Ηρακλής- Ιωνικός 89-84: Έγινε ντέρμπι

Ο Ηρακλής πέτυχε την τρίτη του νίκη στην Basket League κόντρα στον Ιωνικό που κατάφερε να ανατρέψει διαφορά 21 πόντων και έκανε το παιχνίδι ντέρμπι.

Ο Ηρακλής πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη στην έδρα του απέναντι στον Ιωνικό, με τον Γιάννη Κουζέλογλου να είναι εξαιρετικός. Ενώ τη διαφορά έκανε και ο Τόνι Ντάγκλας.

Η ομάδα της Νίκαιας έκανε ντέρμπι το παιχνίδι και έφτασε στα τελευταία λεπτά να το διεκδικεί στα ίσα. Η ψυχραιμία των παικτών του Μέξα από τη γραμμή των βολών ήταν καθοριστική και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη για την 8η εξ αναβολής αγωνιστική της Basket League.

Ο αγώνας:

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Ιωνικός ήταν καλύτερος, αλλά φορτώθηκαν νωρίς με φάουλ ο Νίκος Χουγκάζ και ο Κωστής Γόντικας και βγήκαν εκτός ρυθμού οι Νικαιώτες.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και βρέθηκαν να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 49-32. Τα τρίποντα ήταν πολύ καθοριστικά για τον Ηρακλή, καθώς είχε 9/14 στο πρώτο ημίχρονο. Ενώ για τον Ιωνικό ο Τζέρμαν κινούνταν σε ρηχά νερά.

Ο Ηρακλής βρέθηκε να προηγείται με 21 πόντους στα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά ο Ιωνικός με ένα σερί 7-0 κατάφερε να μειώσει και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 69-55.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ιωνικός κατάφερε να μειώσει κι άλλο τη διαφορά και μετά από αρκετή ώρα έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 (77-69 στο 36′).

Η πίεση συνεχίστηκε από τους παίκτες του Σεγκούρα που το έκαναν ντέρμπι στο τελευταίο λεπτό. Ο Αθηναίου έκλεψε την μπάλα και ο Τζέρμαν ευστόχησε σε τρίποντο και έφερε το παιχνίδι στον πόντο.

Όσο κι αν το πάλεψε ο Ιωνικός, ο Ηρακλής ήταν απόλυτα ψύχραιμος στις βολές και πανηγύρισε τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 49-32, 69-55, 89-84

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 7, Γκάρετ 6, Αγραβάνης 7, Κουζέλογλου 23, Ντάγκλας 25, Γούλριντζ 7, Σκορδίλης 5, Τέιλορ 6, Χαριτόπουλος, Παπαδάκης 3

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 11, Τζέρμαν 27, Αθηναίου 10, Χουγκάζ 6, Χατζηκυριάκος, Τζόλος, Γκιουζέλης 7, Γόντικας 10, Ράις 13

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ηρακλής- Ιωνικός 89-84: Έγινε ντέρμπι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.