Ηρακλής- Κολοσσός 73-78: Νίκη για τους Ροδίτες

Σε ένα ακόμη δυνατό τεστ ο Ηρακλής αντιμετώπισε τον Κολοσσό Ρόδου για το τουρνουά των «Μαυροσκουφείων» στο γήπεδο της Χανθ, γνωρίζοντας την ήττα με 73-78. Παρά τις πολλές ελλείψεις (Καββαδάς, Σούλερ, Σμιθ, Ζάρας, τραυματισμός Μανωλόπουλου στο β΄ ημίχρονο και αποβολή Ντέιβις στο 3ο δεκάλεπτο) ο Ηρακλής ήταν ανταγωνιστικός κόντρα στο πλήρες σύνολο του Άρη Λυκογιάννη...

Σε ένα ακόμη δυνατό τεστ ο Ηρακλής αντιμετώπισε τον Κολοσσό Ρόδου για το τουρνουά των «Μαυροσκουφείων» στο γήπεδο της Χανθ, γνωρίζοντας την ήττα με 73-78.

Παρά τις πολλές ελλείψεις (Καββαδάς, Σούλερ, Σμιθ, Ζάρας, τραυματισμός Μανωλόπουλου στο β΄ ημίχρονο και αποβολή Ντέιβις στο 3ο δεκάλεπτο) ο Ηρακλής ήταν ανταγωνιστικός κόντρα στο πλήρες σύνολο του Άρη Λυκογιάννη και έχασε την νίκη για μερικές λεπτομέρειες στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Αποτέλεσμα που έτσι και αλλιώς δεν απασχολεί κανέναν στην δεδομένη χρονική στιγμή. Κορυφαίοι οι Χάνλαν και Μανωλόπουλος που τελείωσαν το παιχνίδι με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, προηγήθηκαν με 15-8 (5′) και τέλειωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 8 πόντων (28-20). Η πρώτη περίοδος στιγματίστηκε από την αποβολή -με δύο τεχνικές ποινές- του Άρη Λυκογιάννη λόγω διαμαρτυρίας προς τους διαιτητές (Συμεωνίδης, Τσιρτσιμάλης, Λώρτος). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός ισορρόπησε την αναμέτρηση και μείωσε γρήγορα στους 2 (33-31) για να ισοφαρίσει στιγμές αργότερα (37-37 στο 15′). Παρόλα αυτά ο ΗΜΙΘΕΟΣ κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 44-41 με τον Μανωλόπουλο να σημειώνει 3 τρίποντα στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης άρχισε δυναμικά και το β’ μέρος και βρέθηκε μπροστά με 55-50 (24′), όμως, γρήγορα οι «Ροδίτες» έτρεξαν ένα σερί 0-6 και προηγήθηκαν με 55-56, με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 58-58.

Ο Κολοσσός εκμεταλλευόμενος τις απουσίες του Ηρακλή και την κούραση των παικτών του κατάφερε να πάρει κεφάλι στην αναμέτρηση στο τέταρτο δεκάλεπτο (64-65 στο 33′) και τελικά να επικρατήσει με 73-78.

Επόμενο παιχνίδι για τον Ηρακλή την Τετάρτη στις 18:00 στο Ιβανώφειο κόντρα στον Προμηθέα, σε ένα ακόμη ραντεβού της ομάδας με τον κόσμο της.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 44-41, 58-58, 73-78

Ηρακλής (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 16(4), Οκερέαφορ 10(2) , Ντέιβις 5(1), Φίλλιος, Κακαρούδης 11(2), Καλαϊτζίδης 3, Γεωργαλάς 2, Χάνλαν 18(1), Νώτης, Γκάρετ 5, Πετανίδης 3(1), Νικολαΐδης

Κολοσσός Ρόδου(Λυκογιάννης): Αγμπελέζε 10, Μπρέιζελτον 9(1), Τζάκσον 18(2), Μαραγκός 2, Πουλιανίτης, Μπρούσγουιτς 10(1), Σκλήβας, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 4(1), Ντάνιελς 9(1), Κρομά 2, Τουτζιαράκης 8, Παύλος 6(1)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ηρακλής- Κολοσσός 73-78: Νίκη για τους Ροδίτες», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.