Ηρακλής- Ολυμπιακός 90-96 (παρ): Με τη ψυχή στο στόμα

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα από τον εκπληκτικό Ηρακλή που απείλησε στα ίσα με την πρώτη ήττα τους Πειραιώτες

Το πέρασμα που έκανε ο Ολυμπιακός από το «Ιβανώφειο» μόνο άνετο δεν ήταν καθώς ο Ηρακλής παρουσιάστηκε σκληρός, ενθουσιώδης και αποφασιστικός.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε τελικά 96-90 στην παράταση κι αφού ο Παπαδάκης με τρίποντο ειχε ισοφαρίσει τον αγώνα (78-78) στο σαραντάλεπτο.

Βεβαίως οι «ερυθρόλευκοι» ανησυχούν για τον τραυματισμό του Κώστα Παπανικολάου ο οποίος πρόλαβε να παίξει μόλις 45 δευτερόλεπτα.

Ο Ηρακλής μπορεί να ηττήθηκε αλλά κρατά την εκπληκτική εμφάνιση ως παρακαταθήκη για τη συνέχεια. Που δε θα είναι εύκολη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η αφόρητη πίεση του Ηρακλή στον Ολυμπιακό χάρισε έναν από τους καλύτερους φετινούς αγώνες μέχρι στιγμής. Η κλάση των Πειραιωτών στην παράταση τους έδωσε περισσότερη άνεση καθώς ήταν ένα διάστημα στο οποίο ο Ηρακλής αναγκάστηκε να παίξει χωρίς τον Τόνι Ντάγκλας (είχε 5 φάουλ).

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Ηρακλής από την αρχή του αγώνα, με μεγάλο κίνητρο και συγκέντρωση προσπάθησε να εκμεταλλευτεί και τη φυσιολογική κόπωση του Ολυμπιακού που πριν 48 ώρες είχε αγώνα στη Μόσχα.

Οι γηπεδούχοι ήταν κοντά στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-15) κι όταν ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αποσπαστεί (26-33 στο 17’30’’) ήταν και πάλι παρόντες. Το ημίχρονο έκλεισε 34-36 με τον Ντάγκλας και τον Αγραβάνη να έχουν 21 πόντους.

Ο Ολυμπιακός άρχισε με σερί 8-0 το δεύτερο μέρος και ξέφυγε (34-45). Μάλιστα στο 25’ η διαφορά έφτασε και στους 16 πόντους (σκορ 36-52) αλλά ο Ηρακλής επέστρεψε. Κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο -6 (σκορ 57-63) ενώ στο 33’ πλησίασε ακόμα περισσότερο (61-63).

Με επιμέρους σκορ 25-11 μέσα σε 8 λεπτά ο Ηρακλής είχε φτάσει σε απόσταση βολής. Και με τον Αγραβάνη να σκοράρει ισοφάρισε σε 63-63 ενώ απέμεναν περίπου 6’30’’ για το τέλος.

Με τρίποντο του Ντάγκλας (19π) ο Ηρακλής πέρασε με 68-65 ενώ απέμεναν πέντε λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης.

Με 2’18’’ να απομένουν, ο Γουόκαπ με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (68-70). Όμως δεν κατάφερε να ευστοχήσει πάλι αλλά ο Ντάγκλας έκανε βήματα (στα 57’’).

Ο Λαρεντζάκης αστόχησε σε τρίποντο (απέναντι στην εξαιρετική άμυνα του Ηρακλή) αλλά το επιθετικό ριμπάουντ του Βεζένκοφ ήταν χρυσάφι.

Στα 28’’ ο Λαρεντζάκης με 2/2 βολές έφερε τον Ολυμπιακό στο +4 (σκορ 74-70) αλλά ο Ηρακλής μείωσε σε χρόνο- ρεκόρ (72-74).

Ενώ απέμεναν 22’’ για τη λήξη ο Βεζένκοφ είχε 2/2 βολές (72-76) αλλά ο… Λιντς ευστόχησε σε τρίποντο (75-76)!!! Ο Ηρακλής δεν το έβαζε κάτω με τίποτα.

Με 3’’ για το φινάλε ο Ντόρσεϊ είχε 2/2 βολές και ο Παπαδάκης με τρίποντο έστειλε τον αγώνα στην παράταση!!!

Εκεί ο Ολυμπιακός με 2’08’’ για το τέλος και χάρη σε τρίποντο του Βεζένκοφ ξέφυγε (83-88). Οι γηπεδούχοι δεν είχαν περισσότερες λύσεις (ο Ντάγκλας ήταν εκτός με 5 φάουλ) και παρότι δεν το έβαλαν κάτω η μάχη ήταν άνιση.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Και οι δύο ομάδες έκαναν συνολικά 36 λάθη! Ο Γιάννης Αγραβάνης είχε τρομερό double-double με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Ολυμπιακός μετά από τρεις αγώνες στην Basket League με μέσο όρο περίπου 106 πόντους, έπεσε στους 78 (στο σαραντάλεπτο).

Ο MVP: Ο Σάσα Βεζένκοφ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 34-36, 54-63, 78-78 (καν.αγ.), 90-96

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπούτσκος): Κουζέλογλου 2, Γούλριτζ 10, Φίλλιος 4, Αγραβάνης 22, Ντάνιελς 2, Τέιλορ 3, Χαριτόπουλος 6, Πετανίδης, Ντάγκλας 20, Παπαδάκης 5, Λιντς 16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5, Ντόρσεϊ 13, Λούντζης 9, Λαρεντζάκης 10, Φαλ 12, Βεζένκοφ 24, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου, Ζαν Σαρλ 6, ΜακΚίσικ 4

Τα στατιστικά που είχε ο Ηρακλής

Τα στατιστικά που έχει ο Ολυμπιακός

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ηρακλής- Ολυμπιακός 90-96 (παρ): Με τη ψυχή στο στόμα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.