Ηρακλής- Περιστέρι 71-75 (παρ. 60-60): Αποφάσισε ο Γκρέι

Ο Στίβεν Γκρέι είχε 6/11 τρίποντα και το Περιστέρι έφυγε με μεγάλη νίκη από την Θεσσαλονίκη με 75-71 στην παράταση επί του Ηρακλή

Ο Στίβεν Γκρέι πήρε το όπλο του και οδήγησε το Περιστέρι εκ του ασφαλούς σε θρίαμβο στο «Ιβανώφειο» με 75-71 επί του Ηρακλή! Ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια έληξε ισόπαλος 60-60 και υπάρχει ένα… παράξενο στην υπόθεση.

Το Περιστέρι νίκησε χάρη στα εύστοχα σουτ του Γκρέι! Σε μια βραδιά όπου το περιφερειακό σουτ της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν για κλάματα. Ο Γκρέι είχε 6/11 τρίποντα και οι υπόλοιποι συμπαίκτες του… 2/27!!!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο γεγονός ότι σ’ έναν αγώνα ιδιαίτερα σκληρό κι από τις δύο ομάδες, με πολλή δύναμη, το Περιστέρι έβγαλε στο τέλος την προσωπικότητα. Χάρη στον Γκρέι ο οποίος πέτυχε 15 πόντους (!!!) στα τελευταία 3’20’’ του αγώνα και στην παράταση. Φυσικά πολύ μεγάλο ρόλο έπαιξαν και τα επιθετικά ριμπάουντ του Περιστερίου (6 στην τελευταία περίοδο και 2 στην παράταση)

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Ηρακλής άρχισε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 12-4 και 18-9. Η πρώτη αντίδραση από το Περιστέρι ήρθε με σερί 6-0 που έκλεισε το σκορ σε 18-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 23-23 στο 13’30’’ και στο 17’ πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με 28-27. Τελικά στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 33-33. Κι όλα αυτά με τον Ηρακλή να έχει 5/10 τρίποντα (αλλά και 8 λάθη) και το Περιστέρι… 4/17 τρίποντα!

Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ κύλησε το μεγαλύτερο μέρος της 3ης περιόδου μέχρι ένα ξέσπασμα του Ηρακλή προς το τέλος που τον έφερε στο 53-47 στο 30’. Η νευρικότητα συνεχίστηκε καθώς οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις 7 πόντους στην τελευταία περίοδο. Και 3’21’’ πριν το τέλος άρχισε το ρεσιτάλ του Γκρέι. Πρώτα με τρίποντο μείωσε σε 58-57. Ενώ απέμεναν 1’44’’ για το τέλος, πάλι με τρίποντο ισοφάρισε 60-60. Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις, με τελευταίες του Καββαδά (25’’ πριν το τέλος) και του Αθηναίου (στην εκπνοή). Στην παράταση το Περιστέρι ήταν πολύ ψύχραιμο, ο Γκρέι και πάλι φώναξε παρών δύο φορές και όλα τελείωσαν. Πρώτα 51’’ πριν το τέλος της παράτασης όταν με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 71-65 στο Περιστέρι. Και στη συνέχεια 30’’ πριν τη λήξη όταν πάλι με τρίποντο έστειλε το σκορ στο 74-67

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Μα ακριβώς αυτό που αναφέραμε στην αρχή. Ο Στίβεν Γκρέι είχε 6/11 τρίποντα και οι υπόλοιποι παίκτες του Περιστερίου είχαν 2/27.

Ο MVP: Ο Στίβεν Γκρέι… Για όσα διαβάσατε παραπάνω και χωρίς δεύτερη κουβέντα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 33-33, 53-47, 60-60 (καν.αγ.), 71-75 (παράταση)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας 2, Καββαδάς 7, Μπόουλιν 9, Μουρ 4, Χάνλαν 17, Τσίλντρες 3, Σαγκς 11, Τσαϊρέλης 11, Βεργίνης 4, Ντάνιελ 3.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Γκάντι, Βασιλόπουλος 8, ΜακΛιν 10, Τζόουνς 9, Γκρέι 26, Άρλετζ 1, Σκορδίλης 1, Πέτεγουεϊ 9, Βησσαρίου, Αθηναίου 9, Καράμπελας 2

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ηρακλής- Περιστέρι 71-75 (παρ. 60-60): Αποφάσισε ο Γκρέι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College