Κύμη – Κολοσσός 91-86: Μεγάλη νίκη, βήμα παραμονής!

Η Κύμη πήρε τη νίκη με 91-86 στο ντέρμπι παραμονής με τον Κολοσσό και πήρε πολύ σημαντική βαθμολογική ανάσα!

Η Κύμη πήρε μεγάλη νίκη στο ντέρμπι παραμονής με τον Κολοσσό καθώς επικράτησε 91-86 και έκανε πολύ σημαντικό βήμα για τη σωτηρία.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με πιο σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος του δεκαλέπτου (24-27).

Στη συνέχεια όμως το σκηνικό άλλαξε. Η Κύμη παρουσιάστηκε βελτιωμένη. Έπαιξε πολύ καλύτερη άμυνα περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τα επιθετικά ατού του Κολοσσού και έκανε την ανατροπή, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με οκτώ πόντους, 49-41.

Το παιχνίδι πάντως παρέμεινε ντέρμπι και ο Κολοσσός δεν άφησε τους γηπεδούχους να απομακρυνθούν και πάρουν μία εύκολη νίκη. Με τους Γουάσινγκτον και Λιούις έμειναν κοντά στο σκορ και η τρίτη περίοδος έληξε στο 70-64.

Το… θρίλερ συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο. Η ομάδα της Εύβοιας όμως κράτησε τη ψυχραιμία της στα σημαντικά σημεία του αγώνα. Πήρε κρίσιμους πόντους από τους Τουτζιαράκη και Σαγκς κι έφτασε εν τέλει στην υπέρ-πολύτιμη νίκη με 91-86.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 49-41, 70-64, 91-86

ΚΥΜΗ (Ισίδωρος Κουτσός): Τουτζιαράκης 11, Σαγκς 15 (1), Γουάσινγκτον 25 (4), Λιούις 19 (4), Γουίλιαμς Τζούνιορ 2, Πουλιανίτης, Τσιάρας, Μαραγκός 5, Γερομιχαλός, Μητσιμπόνας, Μαργκέλης, Καρινιάουσκας 14.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Στάθης Νερατζάκης): Μαυροειδής 14, Δημάκος 14 (1), Ντιγκς 3 (1), Μπράουνινγκ 22 (1), Πίνκστον 18 (1), Γεωργάκης 4, Γεωργαλής, Κούπκοβιτς 2, Αγγελάκος, Παπαδάκης, Κάρτερ 9 (1), Λι.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κύμη – Κολοσσός 91-86: Μεγάλη νίκη, βήμα παραμονής!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.