Κύμη – Προμηθέας 86-82: Νίκη που ισούται με παραμονή

Η Κύμη έκανε την ανατροπή, νίκησε 86-82 τον Προμηθέα και πήρε τεράστια βαθμολογική «ανάσα» για την παραμονή!

Τεράστια νίκη που τη φέρνει πλέον πολύ κοντά στην παραμονή στην κατηγορία πέτυχε η Κύμη με 86-82, επί του Προμηθέα.

Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού έκανε την ανατροπή στο ματς και με ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 27-16, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Από την άλλη, ο Προμηθέας αν και πρόκειται για ομάδα με μεγαλύτερη ποιότητα, βάθος στο ρόστερ και περισσότερες επιλογές για τον προπονητή του, έκανε κάκιστο τέταρτο δεκάλεπτο και το πλήρωσε.

Μέχρι εκείνο το σημείο έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να… φρενάρει την αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τέλος.

Από την αρχή πάντως, η Κύμη μπήκε δυνατά. Προηγήθηκε 15-6 στο 4’, αλλά οι πατρινοί αντέδρασαν και πήραν προβάδισμα στο σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου (19-23).

Η διαφορά αυξήθηκε στο +8 στο 13’ (23-31), αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 11-0 και πέρασαν μπροστά με 34-31. Και πάλι όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και με τρίποντο του Λίποβι, έκλεισαν το ημίχρονο στο 43-44.

Πήρε προβάδισμα, αλλά δεν έφτανε…

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας έδειξε ότι θα… καθαρίσει το ματς και με επιμέρους 22-16, πήγε τη διαφορά στο +7 (59-66).

Μάλιστα, η ομάδα του Μάκη Γιατρά, λίγο πριν από τα μισά της τέταρτης περιόδου έφτασε το +9 (66-75). Κάπου εκεί όμως άρχισε η αντεπίθεση των γηπεδούχων.

Σε λιγότερο από τρία αγωνιστικά λεπτά, η Κύμη έφερε… τούμπα το ματς και προηγήθηκε 77-75 στο 37’13’’! Ο Προμηθέας έκανε το 79-80, αλλά ο Χόρτον, με γκολ-φάουλ έκανε το 82-80.

Στη συνέχεια ο Σαγκς πέτυχε δύο βολές και έκανε το 84-80, ενώ το τελικό σκορ έμελλε να είναι το 86-82, υπέρ της Κύμης!

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 43-44, 59-66, 86-82

ΚΥΜΗ (Ισίδωρος Κουτσός): Χόρτον 19, Σαγκς 18 (2), Γουάσινγκτον 14 (2), Ζεκουάν 6, Καρινιάουσκας 12 (1), Πουλιανίτης 2, Τσιάρας, Μαραγκός, Γερομιχαλός, Μιτσιμπόνας, Μαργκέλης, Γουίλιαμς Τζούνιορ 15 (5).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Σαλούστρος 2, Κατσίβελης 2, Μέγιερ 4, Λίποβι 21 (5), Έλις 35, Κασελάκης 4, Γκίκας, Τσαϊρέλης, Γερομιχαλός, Χολ 8, Παρκς 4, Μπράουν 2.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κύμη – Προμηθέας 86-82: Νίκη που ισούται με παραμονή», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.