Κύμη – Ρέθυμνο 77-84: Και είναι ακόμα ζωντανοί!

Τεράστια νίκη μέσα στην Κύμη για το Ρέθυμνο – Πάει για «τελικό» με Κολοσσό

Η δεύτερη εκτός έδρας νίκη του Ρεθύμνου φέτος στο πρωτάθλημα, είναι και η πιο γλυκιά (ως τώρα). Κέρδισε την Κύμη με 84-77 και πλέον ελπίζει βάσιμα για παραμονή στην κατηγορία.

Αρκεί, να κερδίσει τον «τελικό» την προσεχή Τετάρτη (10/4) με τον Κολοσσό και να χάσει η Κύμη ένα παιχνίδι παραπάνω από αυτούς, στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές.

Αυτό, γιατί σε ισοβαθμία, το Ρέθυμνο θα έχει το πάνω χέρι, μετά την τεράστιας σημασίας νίκη που πέτυχε σήμερα (6/4).

Η ομάδα του Ρεθύμνου ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και έφτασε να προηγείται μέχρι και με 13 πόντους διαφορά στο 8’ (9-22). Οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις, κυρίως με καλάθια του Χόρτον κάτω από την ρακέτα και μείωσαν στο καλάθι, στη λήξη της πρώτης περιόδου (20-22), ενώ με τρίποντο πέρασαν μπροστά με 23-22. Μετά ακολούθησε ένα μεγάλο σερί για τους Κρητικούς, που έφτασαν την διαφορά και πάλι στο +11 (23-34) με ένα σερί 12-0.

Στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου όμως, ακολούθησε νέο μπλακ άουτ. Η ομάδα της Κύμης έκανε ένα δικό της σερί 9-0 μέσα σε 1:55 και έκλεισε το ημίχρονο μόλις στο -1 (38-39).

Στην 3η περίοδο, η Κύμη πέρασε μπροστά. Και πήρε και προβάδισμα 6 πόντων στο 29’ με 58-52, με την περίοδο να τελειώνει τελικά 58-54. Το Ρέθυμνο με πρωταγωνιστή τον Μπαρτ (κορυφαίος του αγώνα με 29 πόντου και ασύλληπτα ποσοστά), έμενε ζωντανό στο παιχνίδι, χάρη στα καλάθια του. Ένα νέο -6, το έκανε 66-66 στο 34’, με το ματς να παίρνει… φωτιά στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Μπάντεν έδωσε προβάδισμα με 72-75 στο Ρέθυμνο στο 37’ με τρίποντο και ο Μπαρτ πήγε την διαφορά στο +7 για τους Κρητικούς με δύο καλάθια. Η ομάδα της Κύμης έχασε αρκετά σουτ στο τέλος και πλέον έχει μπει σε σοβαρές περιπέτειες για την παραμονή.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-39, 58-54, 77-84

ΚΥΜΗ: Τουντζιαράκης 7, Σαγκς 13 (8 ριμπ.), Ουάσιγκτον 14, Γουίλιαμς 5, Καρινιάουσκας 3, Πουλιανίτης, Μαραγκός, Χόρτον 20 (8/12 δίποντα, 14 ριμπ., 2 κλ.), ΖεΚουάν 15 (8 ασίστ).

ΡΕΘΥΜΝΟ: Χριστοδούλου 7, Μπαρτ 29 (7/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψ.), Κλάντον, Χίκεϊ 16 (7 ασίστ, 5 κλεψ.), Ντάνιελς 6, Σιγκούνας 5, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Ραζής, Μπάντερ 17, Τζόουνς 4.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κύμη – Ρέθυμνο 77-84: Και είναι ακόμα ζωντανοί!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.