Κολοσσός- Απόλλων Πάτρας 73-56: Καθάρισε και με διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο

Όταν οι αριθμοί είναι αμείλικτοι: Ο Κολοσσός ήταν στο -7 στο πρώτο ημίχρονο ενώ στο επιμέρους σκορ της επανάληψης ήταν στο +24!

Ο Κολοσσός πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Basket League μετά το 73-56 επί του Απόλλωνα Πάτρας και πήρε βαθιά ανάσα.

Και το λέμε αυτό ακριβώς επειδή ο Κολοσσός θα έχει αφαίρεση βαθμών (λόγω της απόφασης της ΕΕΑ) οπότε δεν τον… έπαιρνε να κάνει εντός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα. Οι Πατρινοί απείλησαν στο πρώτο ημίχρονο. Το δεύτερο εικοσάλεπτο όμως ήταν συνεχής μονόλογος του Κολοσσού.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην αμυντική προσέγγιση των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο. Το επιμέρους 43-19 τα λέει όλα. Κι έτσι ο Κολοσσός δεν πήρε απλώς την (πολύτιμη) νίκη αλλά και την (υπερπολύτιμη) διαφορά.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Απόλλωνας ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο. Πρώτα με σερί 8-0 όταν προηγήθηκε 15-11 και μετά με νέο 7-0 όταν πέρασε 22-19. Ο Δίπλαρος με τον Ντέιβις έκαναν καλή δουλειά για τους φιλοξενούμενους. Που εξακολούθησαν να έχουν τον έλεγχο, προηγήθηκαν 37-30 στο πρώτο μέρος. Μάλιστα ξέφυγαν και με 39-30 στην αρχή του δευτέρου μέρους όταν ο αγώνας άρχισε να αλλάζει μορφή.

Ο Κολοσσός έσφιξε την άμυνά του και με σερί 11-0 πέρασε 41-39 στο 23’30’’.

Ο Απόλλωνας παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου (53-52) αλλά η τέταρτη περίοδος ήταν αλλιώς.

Και συγκεκριμένα ονειρεμένη για τον Κολοσσό και εφιαλτική για τον Απόλλωνα. Όταν οι Πατρινοί πέτυχαν τους πρώτους πόντους τους στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαν περάσει 6’53’’ και το σκορ είχε φύγει (63-54). Με επιμέρους σκορ 10-2 στο τελευταίο τρίλεπτο ο Κολοσσός πήρε και μεγάλη διαφορά.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Το επιμέρους 43-19 του Κολοσσού στο δεύτερο μέρος και το 20-4 της τελευταίας περιόδου. Τα 0/7 τρίποντα του Απόλλωνα στην τελευταία περίοδο (μέχρι τότε είχε 8/18). Τα 14 ριμπάουντ του Τιλί και οι 9 ασίστ του Ποτ.  Τρεις παίκτες του Απόλλωνα πέτυχαν τους 43 από τους 56 πόντους της ομάδας τους.

Ο MVP: Ο Κένι Γουίλιαμς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25,  30-37, 53-52, 73-56

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Μομίροφ 2, Γουίλιαμς 19, Μίλερ 8, Τιλί 5, Ποτ 11, Ξανθόπουλος, Μέζιτσεκ 13, Μαργαρίτης 9, Χατζηδάκης 2, Σλαφτσάκης 4.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Κόλεμαν 16, Τσαλμπούρης 14, Δίπλαρος 6, Ντέιβις 13, Τόμας, Μπάρφιλντ 4, Τσιακμάς, Διαμαντάκος 3, Μολφέτας

Τα στατιστικά του Κολοσσού

Τα στατιστικά του Απόλλωνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κολοσσός- Απόλλων Πάτρας 73-56: Καθάρισε και με διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.