Κολοσσός – Χολαργός 75-81: Νίκη με σκορ 6-0 στην παράταση

Ο Χολαργός πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Κολοσσού Ρόδου 81-75 στην παράταση για τη 15η αγωνιστική της Basket League

Ο Χολαργός ήταν πιο ψύχραιμος και νίκησε εκτός έδρας τον Κολοσσό 81-75 στην παράταση (κ. αγ. 75-75), για τη 15η αγωνιστική της Basket League,  με την αθηναϊκή ομάδα να «βυθίζει» ακόμα περισσότερο την ομάδα της Ρόδου.

Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 6-0, πόντοι που ήρθαν από ελεύθερες βολές, με τους παίκτες των ομάδων να μην βρίσκουν στόχο σε όλες τις προσπάθειες για δίποντο ή τρίποντο.

H ομάδα της Ρόδου γνώρισε την 12η ήττας της κι έμεινε στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα, αντίθετα ο νεοφώτιστος Χολαργός έφθασε στις οκτώ νίκες κι έκανε τεράστιο βήμα εισόδου στα πλέι φ.

Από το +17, στην παράταση

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να φθάσουν στη νίκη, αλλά δεν είχαν συνέχεια στην απόδοσή τους.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Κολοσσός κυριάρχησε, προηγήθηκε 29-15 στο 10ο λεπτό, 38-21 στο 16’ και 47-33 με τη συμπλήρωση των πρώτων δύο περιόδων.

Όμως στο δεύτερο μέρος ο Χολαργός αντέδρασε, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο χάνοντας 61-55, αλλά συνέχισε την αντεπίθεση.

Ισοφάρισε με τον Αγκμπελέζε 69-69 (3:18), ο Κάρτερ έχασε μια καθοριστική βολή για τον Κολοσσό, 75-73, 16’’ πριν από το τέλος και ο Τάλτον με δύο βολές΄(39:53) έστειλε τον αγώνα στην παράταση (75-75).

Εκεί οι γηπεδούχοι έμειναν στο απόλυτο μηδέν και ο Χολαργός με βολές των Λοβ (2:41), Τάλτον (00:18) και Χόκινς (00:07) έκανε το 6-0 και πήρε τους δύο πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 47-33, 61-55, 75-75 (καν. αγ.) 75-81

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Νεραντζάκης): Τσούπκοβιτς 8 (2), Δημάκος 3 (1), Ντιγκς 7, Πίνκστον 22 (5), Κάρτερ 9 (2), Μαυροειδής 16, Γεωργάκης, Μπιλλής, Αγγελάκος 3 (1), Παπαδάκης, Μπράουνινγκ 7 (1).

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 2, Σκουλίδας, Οκερεαφόρ 2, Αγκμπελέσε 18 (10ριμπ.), Χόκινς 20, Κώττας 2, Καμπερίδης 3 (1), Καλαϊτζάκης, Ραλλάτος, Λοβ 18, Τάλτον 16 (4).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κολοσσός – Χολαργός 75-81: Νίκη με σκορ 6-0 στην παράταση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.