Κολοσσός- Ιωνικός 94-74: Νίκη και διαφορά

Ο Κολοσσός έπιασε ανά διαστήματα υψηλά επίπεδα απόδοσης κι επικράτησε εύκολα (94-74) του Ιωνικού στην Ρόδο. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, που περιμένει τον Λόσον μέχρι τη Δευτέρα ώστε να ενσωματωθεί, είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή ως το τέλος.

Και μάλιστα από ένα σημείο και μετά ο Κολοσσός ανέβασε και τη διαφορά καθώς διατήρησε την ίδια συνέπεια και ομαδικότητα, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Απέναντι σ’ έναν Ιωνικό με εμφανή αμυντικά προβλήματα και με ασυνεννοησία και αστοχία επιθετικά.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Οι δύο ομάδες από το πρώτο λεπτό ήταν κοντά στο σκορ και καμία από τις δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Ο Ιωνικός έκανε ένα επιμέρους 6-2 και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με πέντε πόντους (9-14 στο  6’’). Ο Κολοσσός με έξι δικούς του αναπάντητους πόντους πήρε το προβάδισμα με 15-14.

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, έβγαλαν άμυνες και ενέργεια στο παρκέ, αλλά ο Κολοσσός δεν άφηνε τον Ιωνικό να βάλει εύκολα καλάθια.  Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδας να είναι ισόπαλες στο 19-19.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στην δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να χτίσουν μια διαφορά, ωστόσο ο Ιωνικός είχε απάντηση σε κάθε φάση.

Με ένα γρήγορο 7-0 από την ομάδα του Αγγέλου η διαφορά από το -6 πήγε στο +1 για τον Ιωνικό (από 31-25 στο 13’ σε 31-32 στο 15’’).

Οι Ροδίτες απάντησαν με ένα δικό τους επιμέρους σκορ 7-2 και κατάφεραν να πάρουν πάλι τα ηνία του αγώνα (38-34 στο 16’’).

Ο Καντέρ εκτόξευσε τη διαφορά για την ομάδα του στους 9 πόντους και με το σκορ να είναι 44-35 δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 46-40 για τους Ροδίτες.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου ο Ιωνικός κάλυψε τη διαφορά και με φόλοου του Χουγκάζ ισοφάρισε με 46-46. Οι Ροδίτες αντέδρασαν και ανέκτησαν και πάλι τα ηνία του αγώνα και βρέθηκαν πάλι στο +5 (56-51).

Ο Κολοσσός πατούσε καλύτερα στο παρκέ και για πρώτη φορά στο 29ο λεπτό η διαφορά έπιασε τη μέγιστη τιμή της στο +11 με τρίποντο από τον Άρτις και διαμόρφωσε το 69-58.

Τελικά η περίοδος έκλεισε με το σκορ να είναι 69-60 για τους γηπεδούχους.

Ο Άρτις στην αρχή της τελευταίας περιόδου ευστόχησε σε τρίποντο και η διαφορά έπιασε και πάλι διψήφια τιμή. Ο Ιωνικός δυσκολευόταν πολύ να συνδεθεί με το καλάθι και ο Κολοσσός δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Οι Ροδίτες με τρίποντο του εξαιρετικού Άρτις έφτασαν τη διαφορά στο +19 (80-61 στο 34ο λεπτό). Ο Κολοσσός στα τελευταία λεπτά ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο παρκέ, κάτι που έκανε το φινάλε του αγώνα να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Το τέλος του αγώνα βρήκε τους Ροδίτες να πετυχαίνουν τη δεύτερη σερί νίκη τους και το τελικό σκορ να είναι 94-74

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Ηλίας Καντζούρης είδε πέντε παίκτες του να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων και αυτοί ήταν οι Καντέρ (22π), Άρτις (21π.),  Άντριτς (13π.), Ζάρας (13π.) και Τούμπα (1π.)

Ο MVP: Πολυτιμότερος παίκτης του παρκέ ήταν ο Κερέμ Καντέρ, για ακόμη μια φορά, πετυχαίνοντας 22 πόντους με 6/9 βολές, 5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ακόμη κέρδισε έξι φάουλ και έκανε μόλις δύο λάθη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 46-40, 69-60, 94-74

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 4, Άρτις 21, Άντριτς 13, Τούμπα 10, Γκόινς 9, Καμαριανός, Λιάπης, Αρσενόπουλος, Καντέρ 22, Μπιλής 2, Ζάρας 13

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 9, Έλμορ 5, Μαυροκεφαλίδης 7, Χόλογουελ 11, Χουγκάζ 9, Πριντζέτ 11, Βλάχος, Φιτζπάτρικ 10, Μουχέιμιν 2, Τολιόπουλος 10

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κολοσσός- Ιωνικός 94-74: Νίκη και διαφορά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.