Κολοσσός- Ηρακλής 84-61: Τον… βομβάρδισε!

Ο εκπληκτικός Κολοσσός με 9/13 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο ισοπέδωσε τον Ηρακλή με 84-61 και βλέπει πλέι οφ.
Κολοσσός- Ηρακλής 84-61:  Τον… βομβάρδισε!

Ο εκπληκτικός Κολοσσός με 9/13 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο ισοπέδωσε τον Ηρακλή με 84-61 και βλέπει πλέι οφ. Υπενθυμίζουμε ότι ο «Γηραιός» είχε νικήσει με διαφορά ενός πόντου στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου αρα η επιτυχία των γηπεδούχων είναι διπλή.

Ο Κολοσσός έπαιξε φοβερή άμυνα και είχε δύο παίκτες με double- double. Τον Ντόμινικ Άρτις (14 πόντοι-10 ασίστ) και τον Κερέμ Καντέρ (23 πόντοι- 11 ριμπάουντ). Αγνώριστος ο Ηρακλής μετά την επιτυχημένη ευρωπαϊκή του διαδρομή της περασμένης εβδομάδας, είχε 20 λάθη και 20/52 σουτ

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η άμυνα του Κολοσσού έκανε καλή δουλειά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ενώ όταν υπήρξε κι ευστοχία έξω από τα 6,75 μέτρα όλα έγιναν εύκολα

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο αγώνας ήταν σκληρός όπως αναμενόταν άλλωστε. Με το σκορ ισόπαλο στο 5’ σε 6-6, ο Ηρακλής έτρεξε επιμέρους σκορ 10-3 και προηγήθηκε 16-9 στο 8’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (13-16) και στη δεύτερη περίοδο παρουσίασαν περισσότερες λύσεις.

Με σερί 10-0 ξέφυγαν 27-20 στο 14’ και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (33-28). Στο πρώτο εικοσάλεπτο, ο Κολοσσός είχε εξαιρετική δημιουργία (14 ασίστ), τον Άντριτς με 10 πόντους και 2/2 τρίποντα (και τους υπόλοιπους συμπαίκτες του 0/6) αλλά και τον Ηρακλή με 11 λάθη.  Παρόλ’ αυτά ο Κολοσσός πήρε μόλις 3 πόντους από τα λάθη των αντιπάλων τους.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι πολύ καλοί στην άμυνα και ξέφυγαν 47-36 μετά από σερί 8-0 και κρατώντας τον Ηρακλή πάνω από 3 λεπτά χωρίς πόντο. Οι παίκτες του Κολοσσού ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά (55-38 στο 29’) και κυριαρχούσαν απόλυτα και στο 30’ το σκορ ήταν στο 60-41.

Ο Κολοσσός έφτασε τα 7/9 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο όταν προηγήθηκε 63-44 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Ο αγώνας δεν είχε κανένα ενδιαφέρον απ’ εκεί και μετά καθώς οι Ροδίτες συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα κι έφτασαν με θριαμβευτικό τρόπο και μεγάλη διαφορά στη νίκη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Άρτις είχε 10 ασίστ και ο Ξανθόπουλος είχε 9… Δύο παίκτες του Κολοσσού είχαν μαζί 19 ασίστ.

O MVP: Ο Κερέμ Καντέρ έχει βάλει πλώρη ακόμα και για τον τίτλο του MVP της σεζόν με όσα κάνει φέτος. Δείτε μόνο την παρουσία του σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 33-28, 60-41, 84-61

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 14, Άντριτς 18, Μπιλής, Ζάρας 13, Σπάισερ 6, Ξανθόπουλος 2, Λιάπης 7, Αρσενόπουλος, Καντέρ 23, Γκόινς 1.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Ενετσιόνια 3, Σαγκς 8, Καββαδάς 13, Μπόουλιν 5, Χάνλαν 14, Ίμπανκς 1, Σχίζας 3, Γεωργαλάς, Τσαϊρέλης 3, Βεργίνης 3, Γκιουζέλης, Χάτσερ 8