Κολοσσός – Λάρισα 93-75: Ξέσπασε στο τέταρτο δεκάλεπτο

Δείτε video από το ματς Κολοσσός - Λάρισα για την Basket League

Κολοσσός Λάρισα: Πιάνοντας τρομερή απόδοση στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Ρόδου επικράτησε 93-75 και ανέβηκε στο 8-5 της Basket League.

Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα έπειτα από τρεις σερί νίκες, με αποτέλεσμα να πέσουν στο 4-8.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι Βαγγέλης Μαργαρίτης με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και Τζόρνταν Φλόιντ με 22 πόντους, 5 ασίστ.

Η Λάρισα, από την πλευρά της, είχε σε καλή μέρα για τρεις περιόδους τον Στέφαν Μούντι (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ), ο οποίος όμως σίγησε στην τελευταία περίοδο.

Τζέιλεν Χάντσον με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και Ουσμάν Κρουμπάλι με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, προσπάθησαν επίσης για τους φιλοξενούμενους.

Κολοσσός – Λάρισα: Τι έγινε στο ματς

Σχετικά με τον αγώνα, ο Κολοσσός και η Λάρισα βρίσκονταν κοντά στο σκορ για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Οι γηπεδούχοι αποσπάστηκαν με 13 πόντους στα μισά της β’ περιόδου, αλλά οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν γρήγορα με δικό τους σερί.

Μάλιστα, στο τρίτο δεκάλεπτο η Λάρισα κατέγραψε νέο σερί και προηγήθηκε με 7 πόντους, προτού ο Κολοσσός αντιδράσει δυναμικά.

Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν πολύ στο αμυντικό σκέλος, έβαλαν τα απαραίτητα τρίποντα ψυχολογίας και ξέσπασαν μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου.

Μόλις 9 πόντους έβαλε η Λάρισα, οι 7 εκ των οποίων σε χρονικό σημείο που δεν προσέφεραν τίποτα.

Σημαντικό στοιχείο για την έκβαση του ματς το 47% των γηπεδούχων στα τρίποντα, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχαν 29%.

Επίσης

• οι ασίστ ήταν 20-9
  • τα κλεψίματα 8-5

Συνεπώς, ο Κολοσσός επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα και πλέον έχει υπέρ του 6-1 στα εντός έδρας ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-38, 65-66, 93-75

Κολοσσός

Λάρισα

Δείτε τα highlights

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κολοσσός – Λάρισα 93-75: Ξέσπασε στο τέταρτο δεκάλεπτο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.