Κολοσσός – Λαύριο 73-74: Με buzzer beater του Γουότσον! (vids)

Απίθανο φινάλε στη Ρόδο

Ο Κολοσσός δεν κατάφερε ούτε φέτος να σπάσει την αρνητική παράδοση που έχει μέσα στο «σπίτι» του κόντρα στη Λαύριο και ηττήθηκε με τρίποντο buzzer bitter του Γουότσον για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα της λαυρεωτικής είχε φύγει αλώβητη και στις τέσσερις επισκέψεις της στη Ρόδο, διευρύνοντας πλέον, το εντυπωσιακό σερί στο 5χ5.

Συνολικά το Λαύριο μετράει επτά νίκες στα εννέα ματς που προηγήθηκαν.

Αυτή τη φορά χρειάστηκε ένα εντυπωσιακό τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ στα 3” για να πάρει μία ακόμα νίκη, τη δεύτερη του στο πρωτάθλημα, εν αντιθέσει με τον Κολοσσό που υπέστη τη δεύτερή του ήττα.

Κολοσσός – Λαύριο: Το ματς

Χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες, με το Λαύριο να παίρνει προβάδισμα (11-16), τον Κολοσσό να ισοφαρίζει (22-22) και την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους στο +5 (23-28).

Το τρίποντο του Λεγκίκα πήγε τη διαφορά στο +10 (25-35), ο Κολοσσός αντέδρασε και πλησίασε στο καλάθι (35-37), με το 43-44 του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει ότι το ματς θα είναι ντέρμπι.

Οι Ροδίτες έφτασαν στο +6 (52-46) στο 23’, αλλά με το Λαύριο με τον «καυτό» Γουότσον πέρασε μπροστά (53-54) στο 27’.

Το τρίποντο του οποίου στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 57-59.

Στην τελευταία περίοδο, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με μεγάλα καλάθια εκατέρωθεν (70-71).

Οι Ροδίτες πήραν το προβάδισμα (73-71) στα 30’’ πριν τη λήξη.

Ο Γουότσον ανέλαβε την τελευταία επίθεση και με μία «βόμβα» έξω από τα 6,75μ. για το 73-74, που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς ο Τζάκσον αστόχησε στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 43-44, 57-59, 73-74

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Πουλιανίτης, Κρομά 6, Αγκμπελέσε 16, Μπρούσεβιτς 5 (1), Παύλος 2, Μωραΐτης 9 (1), Μαραγκός 2, Τουτζιαράκης 3, Ντάνιελς 3, Μπρέιζελτον 9 (2), Τζάκσον 18 (3).

Λαύριο (Σερέλης): Μουράτος 9 (1), Ντεκόζι 17 (1), Όλμαν 6, Άουτλο 3 (1), Ντέιβις 11 (1), Μαστρογιαννόπουλος 5 (1), Κουζέλογλου 4, Γερομιχαλός, Λεγκίκας 6 (2), Τσούκου, Γουότσον 13 (2).