Κολοσσός- Λαύριο 77-62: Ο Καντέρ έχει το όνομα και τη χάρη

Ο Κολοσσός Ρόδου πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League κόντρα στο Λαύριο (77-62 )με τον Κερέμ Καντέρ (23π.) να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής.

Το Λαύριο που ταλαιπωρήθηκε από τον κορονοϊό έδωσε το πρώτο του παιχνίδι για φέτος και φάνηκε ότι ακόμα δεν είναι στην επιθυμητή αγωνιστική κατάσταση. Ο Κολοσσός μετά από τρεις αγώνες σημείωσε την πρώτη του νίκη και πλέον βρίσκεται στο 1-2 στη βαθμολογία της Basket League.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο Κολοσσός μετά από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου «πάτησε» το πόδι στο γκάζι και με ένα 12-0 σερί που συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο πήρε κεφάλι στο σκοράρισμα και δεν επέτρεψε στο Λαύριο να επιστρέψει και να διεκδικήσει το παιχνίδι.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες έτρεξαν το παρκέ και επέβαλλαν γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση. Το Λαύριο θέλησε να ξεφύγει στο σκορ και έτρεξε ένα μικρό σερί 8-0 (8-6 στο 5:39’ σε 8-14 στο 4:01’), οι γηπεδούχοι με τη σειρά τους απάντησαν με ένα μικρό σερί και δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ.

Κάπως έτσι η πρώτη περίοδος βρήκε το Λαύριο να προηγείται με 22-20. Οι παίκτες του Σερέλη με δύο τρίποντα των Κάρτερ και Λεγκίκα η διαφορά εκτοξεύτηκε και πάλι στους 8 πόντους για την Λαυρετωική ΚΑΕ.

Ο Κολοσσός αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, αλλά δεν κατάφερε να προηγηθεί και είχε μειώσει τη διαφορά στη λιγότερη τιμή της, τον έναν πόντο.

Το Λαύριο κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 39-38 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην τρίτη περίοδο ο Κολοσσός έσφιξε την άμυνα του και μετά από την πρώτη περίοδο πέρασε μπροστά στο σκορ και ολοκλήρωσε την περίοδο έχοντας το προβάδισμα με 59-54.

Μάλιστα για πρώτη φορά ο Κολοσσός έφτασε σε διψήφιο προβάδισμα (64-54 στο 31’) μετά από ένα σερί 12-0. Τα λάθη δεν έλειψαν για τις ομάδες με τους γηπεδούχους να κάνουν τα περισσότερα.

Το Λαύριο προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και να μειώσει τη διαφορά, αλλά ο Κολοσσός είχε απάντηση σε κάθε τους επίθεση. Ο Κερέμ Καντέρ ήταν συγκλονιστικός και στις δύο πλευρές του παρκέ. Τα τελευταία του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +17 στο 39ο λεπτό.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Τα 41 ριμπάουντ που μάζεψε ο Κολοσσός Ρόδου έκαναν τη διαφορά, έναντι μόλις των 22 «σκουπιδιών» του Λαυρίου.

Ο MVP: Ο Κερέμ Καντέρ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης και έδειξε πως… δεν έχει μόνο το όνομα, αλλά και τη χάρη του αδελφού του Ενές. Ο Τούρκος φόργουορντ σε λεπτά συμμετοχής σκόραρε 23 πόντους με 6/8 βολές, 7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα. Επίσης μάζεψε οκτώ ριμπάουντ, μία ασίστ και τρία λάθη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 38-39, 59-54, 77-62

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 10 (2/8 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άντριτς 15 (4/6 τρίποντα), Αρσενόπουλος, Καντέρ 23 (7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Τούμπα 4 (7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Καμαριανός 3, Ξανθόπουλος 4 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λιάπης 2, Μπιλλής 3 (1), Ζάρας 4, Γκόινς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ),

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μουράτος 8 (2), Άλστον 11 (3), Ντιαλό 4, Ντέιβις 19 (5/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γερομιχαλός 9 (1), Κάρτες 6 (1), Σάβατς, Λεγκίκας 3 (1), Σταματογιάννης, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 2

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κολοσσός- Λαύριο 77-62: Ο Καντέρ έχει το όνομα και τη χάρη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.