Κολοσσός – Παναθηναϊκός 64-88: Τα «χρειάστηκε», αλλά το γύρισε με Νέντοβιτς και σερί 32-0!

Στις αρχές της 3ης περιόδου ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -9, όμως με επιμέρους 9-47 ξέφυγε με 51-80 και «καθάρισε» το ματς.

Κολοσσός – Παναθηναϊκός 64-88: Ο Παναθηναϊκός δεν είναι καλά το τελευταίο διάστημα (αποκορύφωμα η βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό στην Euroleague), και αυτό φάνηκε και στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League, στο ματς της Ρόδου

Είναι χαρακτηριστικό ότι μετά από ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο (23-15 το επιμέρους σκορ) η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη βρέθηκε να χάνει στις αρχές του τρίτου με 9 πόντους (44-35).

Τελικά μετά από «γκάζια» που έβαλε στους παίκτες του ο Έλληνας τεχνικός ήρθε ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο (11-34 το σκορ), με αποτέλεσμα το «τριφύλλι» να φέρει τα πάνω-κάτω και να προηγηθεί στο 30′ με 51-67!

Μάλιστα το σερί συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο εκεί όπου ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα 13-0, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 29 (51-80 , δηλαδή συνολικό σερί 32-0 μετά το 51-48 με το οποίο προηγήθηκαν οι Ροδίτες!) στο 34′! Στο διάστημα της κυριαρχίας των πράσινων, το σύνθημα έδωσε ο Νεμάνια Νέντοβιτς (27π., με 10/19 σουτ, 4/11τριπ.) που άρχισε τον γνωστό «βομβαρδισμό» του έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Οκάρο Γουάιτ (15π.) και Ντάριλ Μέικον (16π.).

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Κολοσσός κατάφερε να σκοράρει τους πρώτους του πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν το ταμπλό έδειξε 6.18 για φινάλε του ματς.

Ως τότε είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Τζόρνταν Φλόιντ (19π.) και τον Μανώλη Χατζηδάκη (15π.) που τράβαγαν το σκοράρισμα για τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι που αγωνίστηκαν χωρίς τους Μποχωρίδη, Γιόβιτς και Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός είχαν το εξαιρετικό στα τρίποντα με 13/28, ενώ κυριάρχησαν και στα ριμπάουντ με 42 έναντι μόλις 27 του αντιπάλου τους.

Με τη νίκη αυτή το τριφύλλι πέρασε μόνο πρώτο στη βαθμολογία με 15 νίκες και 1 ήττα (31β.), την ώρα που ο Ολυμπιακός έχει 29β. με ρεκόρ 14-1.

Από την πλευρά του ο Κολοσσός που δεν χρησιμοποίησε τον Κιμ Τιλί, γνώρισε την 6η ήττα του σε 16 αγώνες.

Κολοσσός – Παναθηναϊκός 64-88

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-33, 51-67, 64-88

Κολοσσός - Παναθηναϊκός 64-88: Στις αρχές της 3ης περιόδου ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -9, όμως με επιμέρους 9-47 «καθάρισε» το ματς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κολοσσός – Παναθηναϊκός 64-88: Τα «χρειάστηκε», αλλά το γύρισε με Νέντοβιτς και σερί 32-0!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.