Κολοσσός – Παναθηναϊκός 78-88: «Καθάρισε» με εντυπωσιακό Μήτογλου

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με τη νίκη με επί του Κολοσσού στη Ρόδο στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 7η αγωνιστική της Basket League, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία του. Οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν δίχως τους Νικ Καλάθη, Ιωάννης Παπαπέτρου, Ματ Λοτζέσκι και Νίκο Παππά, ενώ πρόβλημα προέκυψε και με τον ΝτεΣον Τόμας. Από την άλλη, ντεμπούτο στον...

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με τη νίκη με επί του Κολοσσού στη Ρόδο στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 7η αγωνιστική της Basket League, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία του.

Οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν δίχως τους Νικ Καλάθη, Ιωάννης Παπαπέτρου, Ματ Λοτζέσκι και Νίκο Παππά, ενώ πρόβλημα προέκυψε και με τον ΝτεΣον Τόμας. Από την άλλη, ντεμπούτο στον πάγκο του Κολοσσού έκανε ο Στέργιος Κουφός.

Ο απόλυτος πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο Ντίνος Μήτογλου, που πέτυχε double-double! Πιο συγκεκριμένα, μέτρησε 10 πόντους( 4/9 δίποντα,2/5 βολές) και 11 ριμπάουντ μαζί με 4 ασίστ, 4 κερδισμένα φάουλ και μόλις 1 λάθος σε 19:30 λεπτά συμμετοχής.

Χάρη στην αμυντική λειτουργία ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 0-8 στο 3’, διαμορφώνοντας το 3-10. Το δεκάλεπτο έκλεισε το 29-24 υπέρ των γηπεδούχων, που ανέβασαν την απόδοσή τους.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, με τους  Τσούπκοβιτς (12π.) και Μπράουνινγκ (11π.) να ξεχωρίζουν για τους νησιώτες.

Ο Δημήτρης Μαυροειδής, έπαιξε χθες (24/2) στην αναμέτρηση της Εθνικής με τη Γερμανία στο Μπάμπεργκ, αλλά επέστρεψε στην Ελλάδα και αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους Κυπελλούχους Ελλάδας να φτάνουν στο +10 (48-58). Το δεκάλεπτο, ωστόσο ολοκληρώθηκε στο 61-66.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έτρεξε συνολικά ρεκόρ 13-0, μετατρέποντας το 61-61 σε 61-74, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση-νίκη. Η συνέχεια του παιχνιδιού είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 78-88.

Αυτή ήταν η έβδομη διαδοχική ήττα για τους Ροδίτες, που είναι ουραγοί με ρεκόρ 2-14, ενώ το «τριφύλλι» έχει 16 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Δεκάλεπτα: 29-24,  43-47, 61-66, 78-88

Κολοσσός Ρόδου (Σ. Κουφός): Τσούπκοβιτς 20, Δημάκος 9, Ντιγγκς 4, Πίνκστον 12, Κάρτερ 3, Μαυροειδής 3, Μπιλλής 2, Γεωργαλλής 5, Παπαδάκης 6, Μπράουνινγκ 14.
Παναθηναϊκός (Ρ. Πιτίνο): Βουγιούκας 8, Μήτογλου 16, Αντετοκούνμπο 12, Λεκαβίτσιους 18,  Γκιστ 6, Κιλπάτρικ 14, Καλαϊτζάκης 1, Λάνγκφορντ 11, Πέιν 2.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κολοσσός – Παναθηναϊκός 78-88: «Καθάρισε» με εντυπωσιακό Μήτογλου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.