Κολοσσός – Πανιώνιος 106-109: «Κυανέρυθρο» έπος!

Τεράστια νίκη για την ομάδα της Ρόδου που μένει ζωντανή στη προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία

Ο Κολοσσός αν ήθελε να έχει ελπίδες για την παραμονή στην κατηγορία, έπρεπε να κερδίσει τον Πανιώνιο στη Ρόδο.

Κατάφερε να προηγηθεί με 14 πόντους (76-62) στο 32’, αλλά οι «κυανέρυθροι» με ένα τρίποντο αλά… Καλάθης, του ΜακΚι, πήγαν στο τέλος το ματς στη παράταση! Και εκεί, με μία άλλη τρίποντη «βόμβα» του Μπέρι, πήραν και το ματς στο τέλος με 106-109, παίρνοντας τεράστια ανάσα στην προσπάθεια για παραμονή, με τον Κολοσσό πλέον να βρίσκεται με το ενάμισι πόδι στην Α2…

Στο πρώτο ημίχρονο ο Κολοσσός έκανε ένα ξέσπασμα στην αρχή και με σερί 10-0, προηγήθηκε με 14-6. Ο Πανιώνιος κράτησε επαφή στο σκορ και πέρασε μπροστά στο 16’ με 29-34. Με ένα ρεσιτάλ τριπόντων όμως (7/14 στο ημίχρονο), οι Ροδίτες έφτασαν στο τέλος του ημιχρόνου στην ισοφάριση (44-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθε και το ξέσπασμα. Με ένα επί μέρους σκορ 27-17, οι περιφερειακοί της είχαν πιάσει «φωτιά» και πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα +10 για προβάδισμα (71-61), ενώ το σκορ έφτασε στο 76-62, στο 32’!

‘Ολα τούμπα!

Ο Πανιώνιος πάλεψε να γυρίσει την κατάσταση και στα 52’ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, το -14, έγινε -1 (87-86)! Είχε την ευκαιρία να πάρει και προβάδισμα, αλλά ο Χάμιλτον αστόχησε σε δύο βολές! Στη συνέχεια ο Πίνκστον ευστόχησε σε δύο, ο Πανιώνιος μείωσε στο καλάθι και έκανε νέο φάουλ στον Λι. Αυτός έχασε την δεύτερη βολή, αλλά ο Λίγκινς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και οδηγήθηκε ξανά στις βολές! Έβαλε την μία από τις δύο και ο ΜακΚι έγινε… Καλάθης και έβαλε τρίποντο με ταμπλό (από το ίδιο σημείο που το είχε βάλει ο γκαρντ του Παναθηναϊκού στην ΤΣΣΚΑ), για να πάει το ματς στη παράταση!

Εκεί, ο Πανιώνιος πέρασε μπροστά με 100-99, αλλά αμέσως ο Κολοσσός πήρε και πάλι προβάδισμα. Το παιχνίδι πήγε πάλι στην ισοπαλία στο τελευταίο λεπτό, με τον Μπέρι (πρωταγωνιστής με 30 πόντους) να ρίχνει μια «βόμβα» από τα 7,5 μέτρα, για να κάνει το 102-105! Αυτό το +3 κράτησαν ως το τέλος αν και στην τελευταία επίθεση του Κολοσσού, ο Ντεμπς βρέθηκε μόνος του στο τρίποντο, αλλά αστόχησε.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-44, 71-61, 91-91, 106-109 (παρ.)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Τσούπκοβιτς 18 (4ρ., 5 ασίστ), Δημάκος 16, Μπράουνινγκ 23 (7ρ., 7 ασίστ), Πίνκστον 17 (13ρ.), Λίγκινς 13, Μαυροειδής 3, Παπαδάκης, Λι 16, Ντεμπς.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Παπαντωνίου 7 (6 ασίστ), Ντόρσεϊ 22 (10ρ.), Μπέρι 30 (11ρ., 5 ασίστ), Χάρις 10, ΜακΚι 12, Δίπλαρος 9, Όστιν 7, Χάμιλτον 12 (10ρ.).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κολοσσός – Πανιώνιος 106-109: «Κυανέρυθρο» έπος!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.