Κολοσσός – ΠΑΟΚ 87-66: «Πάρτι» με… καλεσμένο τον Δικέφαλο

Βαριά ήττα για τον Δικέφαλο στη Ρόδο

Κολοσσός – ΠΑΟΚ 87-66: Ο ΠΑΟΚ παραδόθηκε στις… ορέξεις του Κολοσσού στη Ρόδο και συνετρίβη με 87-66. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπρούσουιτζ με 20. Μόνο Σμιθ (22π.) και Μαργαρίτης (15π.) διασώθηκαν απ’ τον Δικέφαλο.

Από πολύ νωρίς οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ και δεν το άφησαν ποτέ, υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς σε μία βαριά ήττα.

Ο Κολοσσός ήταν αρκετά εύστοχος και προηγήθηκε γρήγορα με 8-0 και 19-8, με τον ΠΑΟΚ απλά να μειώνει στους 6 πόντους (21-15) στο τέλος του δεκαλέπτου.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Παναθηναϊκός – Άρης: Δύο γυναίκες «σφυρίζουν» στο ματς του ΟΑΚΑ

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς όμως η ομάδα της Ρόδου ξέφυγε στη συνέχεια στο σκορ και έφτασε στο ημίχρονο να προηγείται με +15 (53-38).

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε «πάρτι» για τον Κολοσσό, καθώς οι «ασπρόμαυροι» δεν μπορούσαν να βρουν σε καμία περίπτωση τον δρόμο προς το καλάθι. Το επί μέρους 18-10 και το 71-48 στην τρίτη περίοδο έδειχναν ξεκάθαρα πως η νίκη έχει κριθεί.

Στο τελευταίο κομμάτι του ματς δεν άλλαξε τίποτα, το τελικό 87-66 αποτυπώνει την εικόνα του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να πραγματοποιεί μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του τα τελευταία χρόνια. 87-66.

Δεκάλεπτα: 21-15, 53-38, 71-48, 87-66