Κολοσσός- Περιστέρι 80-65: Του «έκοψε» τα φτερά

Ο Κολοσσός ήταν καταιγιστικός στα τελευταία λεπτά του αγώνα και πήρε τη νίκη κόντρα στο Περιστέρι με 80-65 για την 12η αγωνιστική της Basket League. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κερεμ Καντέρ με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Κολοσσός με αυτή του τη νίκη έφτασε στο 5-7 στην βαθμολογία της Basket League, ενώ το Περιστέρι υποχώρησε στο 7-5.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ Ο Κολοσσός όταν το Περιστέρι προηγήθηκε με 60-58 έβγαλε αντίδραση και με ένα επιμέρους 22-7 στα τελευταία λεπτά του αγώνα πήρε τη πέμπτη του νίκη στη φετινή σεζόν.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ:  Ο Κολοσσός στα πρώτα λεπτά του αγώνα επέβαλε τον δικό του ρυθμό και είχε τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα. Το Περιστέρι με ένα επιμέρους 13-2 κατάφερε να τελειώσει την πρώτη περίοδο, έχοντας το προβάδισμα με 18-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ροδίτες μπήκαν αποφασισμένοι και κατάφεραν να μειώσουν και να ανακτήσουν τα ηνία του αγώνα. Με το πόδι «πατημένο στο γκάζι» ο Κολοσσός κατάφερε να χτίσει μια διαφορά 12 πόντων, με την οποία πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 42-30.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Καντζούρη είχε 29 πόντους με 8/10 δίποντα, 4/9 τρίποντα και 1/1 βολή.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου το Περιστέρι κατάφερε να επιστρέψει και να μειώσει τη διαφορά και έσφιξε την άμυνα, δυσκολεύοντας τον Κολοσσό να σκοράρει.

Το Περιστέρι κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις πόντους, με το καλάθι και το φάουλ του Πέτεγουεϊ (54-50 στο 28:27’’). Η Τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 56-52 και το Περιστέρι να έχει επιστρέψει για τα καλά στη διεκδίκηση του αγώνα.

Το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο απόκτησε χαρακτήρα ντέρμπι με τις δύο ομάδες να προσφέρουν θέαμα στο παρκέ. Το Περιστέρι κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 58-60 στο 33ο λεπτό, αλλά ο Κολοσσός  με ένα σερί 12-0 πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα και διαμόρφωσε στο 71-60.

Ο Κολοσσός συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και με επιμέρους 20-2 και κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη του επί του Περιστερίου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Κολοσσός βρήκε περισσότερους πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο (38 π) σε σχέση με το Περιστέρι (15π.)

Ο MVP: Ο Κερέμ Καντέρ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης στο παρκέ, κάνοντας double- double με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ακόμη μοίρασε 3 ασίστ, έκανε ένα κλέψιμο και κανένα λάθος.